Slovensko a slovenská veda v posledných rokoch poskytli niekoľko kľúčových objavov, ktoré významne menia predstavy o historickej epoche medzi koncom antiky a vznikom stredovekých národných štátov. O nových poznatkoch z tohto prelomového obdobia, ku ktorým sa radí aj kniežacia hrobka objavená v areáli novobudovaného priemyselného parku v Poprade-Matejovciach, diskutujú slovenskí archeológovia a historici s kolegami z piatich krajín na 20. medzinárodnom sympóziu v Starej Lesnej.
Približne tridsiatka odborníkov hodnotí v tamojšom Kongresovom centre Academia na týždňovom podujatí dosiahnuté výsledky na Slovensku i v okolitých krajinách a stanoví stratégiu výskumu pre najbližšie obdobie.
Kniežacia hrobka spod Tatier je európskym unikátom
Podtatranské múzeum v Poprade získalo za objav drevenej kniežacej hrobky v areáli priemyselného parku v Poprade - Matejovciach cenu časopisu Pamiatky a múzeá.
Hrobka je európskym unikátom vzhľadom na zachovanú drevenú architektúru starú 1600 rokov. Archeologické nálezy i rádiouhlíkové datovanie určili jej vek na prelom 4. a 5. storočia, do doby sťahovania národov.
Technická dokonalosť nájdeného mobiliára a ďalšieho nábytku zapíše kniežaciu hrobku spod Tatier do dejín archeológie a kultúrnej histórie.
Archeologický výskum robili pracovníci múzea v spolupráci s Archeologickým ústavom SAV v Nitre. Podľa výskumníkov objav stojí pred naliehavým problémom finančného zabezpečenia konzervácie, výskumu a prezentácie hrobky.
Bojná prepisuje ranokresťanské dejiny Slovákov
Tohtoročné vykopávky v Bojnej v okrese Topoľčany, kde sa skúmali hradiská z 9. storočia (Nitrianske kniežatstvo a následne Veľká Morava), priniesli úplne nové pohľady na hospodársku úroveň slovanského osídlenia v severnej časti Karpatskej kotliny a počiatky christianizácie Slovenska.
V archeologickej lokalite nad obcou robili výskumníci z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre pod vedením archeológa Karola Pietu prieskumy už od roku 2004. Podľa Karola Pietu sa na archeologických prácach v Bojnej podieľajú stovky ľudí z niekoľkých krajín.
Doteraz našli a zdokumentovali mnohé nálezy pochádzajúce z počiatkov národných dejín Slovákov, popri iných vzácne ranokresťanské pamiatky. V miestnom kultúrnom dome sprístupnili prvú výstavu archeologických nálezov zo vzácnej lokality a pokrstili publikáciu vedúceho výskumu Karola Pietu s názvom Bojná - Nové nálezy k počiatkom slovenských dejín.
Najdôležitejšími objavmi v Bojnej je súbor pozlátených reliéfnych plakiet a bronzový zvon. Plakety s figurálnymi kresťanskými reliéfmi pochádzajú s najväčšou pravdepodobnosťou z prenosného dreveného oltára. Texty na nich sú vôbec prvými dokladmi použitia písma u stredoeurópskych Slovanov.
Plakety sú jednoznačným dôkazom pôsobenia kresťanstva na území Nitrianskeho kniežatstva už v čase pred pôsobením byzantskej misie Konštantína a Metoda na Veľkej Morave. Tento vedecký objav svojím spôsobom prepisuje ranokresťanské dejiny Slovákov a jeho význam zasahuje do širšieho európskeho priestoru. Archeológovia však s výskumom na Bojnej iba začínajú. V okolí sú podľa Pietu aj ďalšie náleziská, ktoré bude treba určiť aj leteckým alebo geografickým prieskumom. Nejde iba o kopanie na jednom hradisku, chceme spoznať celý areál osídlenia, dodal Pieta.
Archeológovia skúmajú aj hradisko Pobedim
Na hradisku Pobedim, ktoré je z rovnakej doby ako nálezisko Bojná v okrese Topoľčany, sa nedávno rozbehol archeologický výskum.Hradisko v Pobedime pochádza tiež z obdobia Nitrianskeho kniežatstva a môže doplniť celkový obraz o živote v tejto oblasti. „Sú tam takisto unikátne kovové nálezy, železné hrivny, kovania vedierok, opaskové kovania, kľúče a podobne. Veľmi dobre sme zistili konštrukciu tohto hradiska a dúfame, že v spolupráci s nemeckými kolegami ho budeme vedieť presnejšie datovať,“ informoval Matej Ruttkay z Archeologického ústavu SAV v Nitre. Nálezy s kresťanskými motívmi sa zatiaľ v Pobedime nenašli.
V Pobedime sa robil výskum už v 60-tych rokoch, teraz ho po nálezoch z Bojnej obnovili. Podľa Ruttkaya odvtedy veda výrazne pokročila a dnes už vedia archeológovia z náleziska získať oveľa viac informácií ako kedysi.
Sympózium pripravili Archeologický ústav SAV spoločne s partnermi vo Viedni, Brne, Kolíne nad Rýnom a pracovníkmi Podtatranského múzea v Poprade.
Autor: mv