Nováky 13. novembra (TASR) Štyri nové druhy húb, o výskyte ktorých na Slovensku ešte doteraz neboli poznatky, objavil počas októbrového prieskumu mykoflóry na hornej Nitre významný slovenský mykológ európskeho významu Stanislav Hagara.
Nálezy pod mikroskopom spracovával takmer mesiac. O výsledkoch dnes v Novákoch, kde má základňu pre svoje hubárske výpravy, informoval TASR. Novými lupeňatými hubami pre Slovensko sú strmuľka popolová (clitocibe pausiaca) a vláknica otrubnatá (inocybe furfurea). Našiel ich v Strážovských vrchoch nad obcou Kanianka. V tom istom pohorí získal prvé poznatky o drevnej hube hyfodonicii severskej (hyphodonitia borealis) a v pohorí Žiar, na Malou Čausou, zasa našiel pomerne vzácnu ostnatú hubu jelenkovec sosnový (sarcodon squamosus).
Cení si tiež, že na hornej Nitre mohol zdokumentovať extrémne vzácnu hubu, hríb fialovohnedý (boletus separans), ktorý zatiaľ objavil len na dvoch miestach, neďaleko Vrútok a v strminách Strážovských vrchov. Prekvapením pre neho bolo, že na jedinom mieste v mladom poraste smrekovca opadavého našiel vo veľkom počte rásť plodnice málo známej vreckatej huby lopatky žltkastej (spathularia flavida). Na Slovensku totiž zriedkavo rastie len vo vyšších polohách v tatranskej oblasti.
Hagara vedecky skúma huby na hornom Ponitrí už takmer 20 rokov. Za toto obdobie doložil výskyt asi 500 druhov húb v tomto regióne. Z nich je aj niekoľko desiatok prvonálezov. Vedec si všíma všetky druhy húb, ale najviac drevné huby, na ktoré sa špecializuje. Tie sú totiž, nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe najmenej preskúmané. Je jeden z mála mykológov, ktorý sa drevným hubám systematicky venuje už osem rokov.
Novými nálezmi pravidelne dopĺňa svoj herbár, ktorý má už takmer 13 tisíc položiek a je rozhodne najväčší na Slovensku. Pretože huby rýchle podliehajú rozkladu, herbár je spolu s fotografiami jediným dokladom, že takáto huba v danej lokalite rastie. Hubu vždy najskôr podrobne popíše, ako vyzerá, keď je čerstvá, kde a na akom substráte a aj v akej nadmorskej výške ju našiel. Potom časť z nej odborne usuší pri teplote 40 stupňov Celzia. Takto sa aj po stáročia zachovajú jej dôležité rozpoznávacie mikroskopické znaky. Napriek počtu takto preskúmaných húb je to iba zlomok z toho, čo v slovenských horách rastie. Počet vyšších druhov húb totiž odhaduje na desaťtisíce. Aj najväčší odborník dokáže pohľadom rozoznať sotva 500 druhov húb. Ostatné možno rozoznať a určiť iba na základe mikroskopických znakov.
Svoje mykologické výskumy Hagara publikuje v odborných domácich i zahraničných periodikách. Vydal už vyše 30 hubárskych atlasov a publikácií. Viaceré vyšli aj Českej republike, Holandsku, Nemecku či Maďarsku. Najnovšou publikáciou je Veľký atlas húb, doteraz najväčší obrazový atlas húb na svete. Obsahuje vyše 1200 fotografií húb vyskytujúcich sa v strednej Európe s podrobným popisom. Pri tvorbe tejto náročnej publikácie, ktorá vyšla vlani na Slovensku a v Čechách, Hagara spolupracoval ako hlavný autor s českými mykológmi Vladimírom Antonínom a Jiřím Baierom.