Parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť dnes odporučil plénu schváliť návrh poslanca ĽS-HZDS Jána Kovarčíka, aby príslušníkov polície, železničnej polície, Slovenskej informačnej služby a Národného bezpečnostného úradu súdili civilné súdy namiesto vojenských. Minister vnútra Robert Kaliňák túto iniciatívu privítal, keďže je to podľa neho aj požiadavka Európskej únie.
Kovarčík predložil tento návrh ako pozmeňujúci k vládnemu návrhu novely zákona o azyle. „Stimulovali ma kolegovia z Parlamentného zhromaždenia NATO, ktorých prekvapilo, že u nás súdia policajtov vojenské súdy,“ povedal pre médiá.
Prítomní opoziční poslanci Juraj Liška a Martin Fedor (SDKÚ-DS) proti návrhu nenamietali, naopak, nesúhlas vyslovili poslanci SNS. Emil Vestenický poukázal na skutočnosť, že na jednej strane sa policajtom posilňujú kompetencie i sociálne postavenia, na druhej strane sa týmto návrhom majú zrovnoprávniť. „Všímajme si, ako sa správajú niektorí policajti ešte v službe,“ povedal Vestenický.
Poukázal aj na to, že ponechanie len príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) v pôsobnosti vojenských súdov môže postaviť bezpečnostné zložky proti sebe. Rudolf Pučík nesúhlasí s Kovarčíkovým názorom, že len ZVJS má charakter ozbrojeného zboru a preto len on by mal zostať v pôsobnosti vojenských súdov.
Pučík poukázal aj na možnosť miestnych vplyvov, ak by mal civilný sudca, dlhodobo pôsobiaci v okresnom meste, súdiť policajta, ktorý v danom meste slúži tiež dlho a dobre sa poznajú. „Celé to vedie len k zrušeniu vojenských súdov,“ dodal Pučík.
Minister Kaliňák Kovarčíkovu iniciatívu privítal s tým, že ju plánoval v chystanej novele Trestného poriadku. „Je neštandardné, aby policajné zbory kdekoľvek v Európe boli pod jurisdikciou vojenských súdov,“ povedal pre médiá Kaliňák s tým, že ide o prežitok a on sám čelí zo strany Európskej únie tlaku na jeho odstránenie.
„Nemyslím si, že policajný zbor má riešiť zamestnanosť vojenských súdov a ich opodstatnenosť,“ reagoval minister na výhrady oponentov návrhu.
Kaliňák odmieta aj výhrady, že by civilné súdy boli k policajtom zhovievavejšie. „Obsah je rovnaký, veď obidva súdy súdia podľa Trestného poriadku a Trestného zákona, podľa tej istej legislatívy a ústava nepripúšťa rozdiel medzi sudcami v rámci prísnosti rozhodovania,“ povedal Kaliňák.
Miestne vplyvy by malo podľa Kaliňáka eliminovať to, že o veci policajta bude rozhodovať civilný súd v sídle inšpekcie Ministerstva vnútra.
„Vojenské súdy mali opodstatnenie, keď sme mali armádu ďaleko na inej úrovni. Mali by už pomaly ustupovať a nemali by existovať,“ povedal Kovarčík s tým, že sa postupne dostaneme k zrušeniu vojenských súdov.