Bratislava 13. novembra (TASR) - Diabetes mellitus detí a dospievajúcich je témou tohoročného Svetového dňa diabetu. Medzinárodná federácia diabetu (The International Diabetes Federation, IDF) vyhlásila Svetový deň diabetu s podporou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v roku 1991 s cieľom reagovať na narastajúci výskyt diabetu vo svete.
Svetový deň diabetu pripadá na 14. novembra, dátum narodenia Kanaďana Fredericka Granta Bantinga (1891-1941), ktorý spolu s Charlesom Herbertom Bestom (1899-1978) v októbri 1921 z pankreasu izolovali klinicky použiteľný inzulín. V roku 1922 Banting a Best vyskúšali účinnosť inzulínu na sebe, neskôr ho podali 14-ročnému chlapcovi, ktorému tým zachránili život. V roku 1923 získal Frederick Grant Banting spolu so škótskym fyziológom Johnom Jamesom Ricardom MacLeodom Nobelovu cenu za objav inzulínu.
Ako informovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) na svojej internetovej stránke, Organizácia Spojených národov (OSN) vlani, na znak uznania závažnosti tohto ochorenia, schválila v decembri 2006 rezolúciu o slávení Svetového dňa diabetu. Tým OSN dala tomuto dňu nový status, aby sa diabetes mellitus (cukrovka) skutočne považoval za závažný problém verejného zdravotníctva. Mali by si to uvedomiť najmä všetci tí, ktorí požívajú označenie "líder" vo všetkých krajinách.
V súčasnosti vo svete trpí na diabetes mellitus podľa rôznych zdrojov od 230 do 250 miliónov ľudí.
Svetový deň diabetu je vlastne kampaň, ktorá sa organizuje s cieľom zjednotiť na medzinárodnej úrovni pacientov s cukrovkou a zároveň zvyšovať povedomie aj zatiaľ zdravej populácie o tomto ochorení. Odborníci predpokladajú, že počet pacientov s cukrovkou sa bude zvyšovať najmä v súvislosti s nezdravým spôsobom života na jednej strane a starnutím populácie na druhej strane.
So vznikom cukrovky sa spájajú rizikové faktory, medzi ktoré patrí napríklad sedavý spôsob života, nezdravá strava, obezita, ale aj predispozícia. Pacient s cukrovkou je vystavený i riziku, že ochorenie sa môže prejaviť aj na stave iných orgánov - napríklad zraku (vedie až k slepote), obličiek, srdcovo-cievneho systému, spôsobuje nehojenie rán a podobne.
Svetový deň diabetu sa pripomína v 150 krajinách sveta prostredníctvom asi 190 členských združení IDF. V nej má zastúpenie aj Slovensko.
Diabetes mellitus (cukrovka) je choroba spôsobená nedostatkom inzulínu, alebo jeho malou účinnosťou. V organizme pri nej dochádza k zlému využitiu glukózy (cukru). Nedostatok inzulínu spôsobuje aj poruchy metabolizmu tukov a bielkovín. Diabetes mellitus sa delí na dva hlavné typy. Prvý typ je takzvaný závislý na inzulíne (inzulín dependentný), ktorý vzniká častejšie v mladom veku človeka a môže sa končiť ťažkými akútnymi komplikáciami a stavmi. Druhý typ, takzvaný nezávislý na inzulíne (inzulín nondependentný), vzniká skôr medzi vekovo staršími, často obéznymi pacientmi, ktorí majú na vznik choroby dedičné predpoklady.
Medzinárodná federácia diabetu je svetová inštitúcia zastrešujúca viac ako 200 diabetických združení vo vyše 160 krajinách sveta vrátane Slovenska. Vyše 50 rokov je "advokátom" pacientov s diabetes mellitus, podporuje akcie zamerané na prevenciu a liečbu tohto ochorenia. Výkonná úradovňa je v belgickom Bruseli.
Viac informácií na: www.who.org, www.idf.org, www.worlddiabetesday.org