Bratislava 13. novembra (TASR) - Strana zelených sa obáva možnej ťažby uránu v lokalite Kálnica-Selec. Dôvodom má byť záujem kanadskej firmy, ktorá už v roku 2005 získala rozhodnutie od Ministerstva životného prostredia SR na prieskumné územie v katastroch obcí Selec a Kálnica. Ťažbu odmietajú aj obce z mikroregiónu Považský Inovec, pod ktoré oblasť spadá.
Firma Ultra Uranium so sídlom v kanadskom Vancouvri v tomto roku rozšírila prieskumné územie o ďalších 13 km štvorcových južným smerom, až po obec Hôrka nad Váhom. "Hrady Beckov a Tematín, vrchy Inovec či Bezovec lákajú turistov, lyžiarov, milovníkov prírody a histórie," vysvetlil podpredseda SZ Peter Nováčik. Ťažba uránu by podľa neho zdevastovala krajinu, bohatú na prírodné a historické skvosty. Ako pokračoval, z dostupných dokumentov vyplýva, že obce preferujú rozvoj cestovného ruchu. Nováčik sa domnieva, že vidiecka turistika a agroturistika vytvoria nové pracovné miesta a napomôžu rozvoju regiónu.
Dianie okolo plánovanej ťažby v lokalite Kálnica-Selec sleduje aj organizácia Greenpeace. "Riziká prípadnej ťažby uránu vidí Greenpeace predovšetkým v narábaní s obrovským množstvom rádioaktívneho materiálu," povedal pre TASR hovorca Juraj Rizman. Vysvetlil, že z uránovej rudy sa napríklad pri ťažbe a spracovaní vo zvýšenej miere uvoľňuje rádioaktívny plyn radón. Podľa expertov je vplyv radónu po fajčení druhou najzávažnejšou príčinou vzniku rakoviny pľúc.
Po oddelení uránu z rudy zostáva viac než 99 percent objemu horniny ako nepotrebný odpad. Vzhľadom na prítomnosť mnohých ďalších rádioaktívnych prvkov obsahuje tento odpad asi 85 percent pôvodného množstva rádioaktivity. V uránovej hlušine sú prítomné aj niektoré toxické látky, napríklad arzén, olovo a ďalšie ťažké kovy.
Environmentálne riziko predstavuje aj použitie kyseliny sírovej, alebo naopak silných zásad pri spracovávaní uránu. "Zo zahraničných skúseností jasne vyplýva, že problematický a mimoriadne finančne náročný je odpadový manažment a likvidácia háld a odkalísk, ktoré po ťažbe a spracovaní uránu zostávajú v regióne," zhrnul.
O prípadnej ťažbe na Slovensku uvažujú dve kanadské a jedna austrálska spoločnosť. V súčasnosti sa robí prieskum pre možnú ťažbu v piatich lokalitách. Protestnú petíciu proti plánom kanadských spoločností Tournigan (plánujú ťažiť urán pri Košiciach a Spišskej Novej Vsi) a Ultra Uranium podpísalo ku dnešnému dňu viac ako 50 000 tisíc ľudí.
ala pa