TRNAVA 13. novembra (SITA) - Slávnostnou akadémiou v zrekonštruovanej sále Marianum v Arcibiskupskom paláci, ktorej predchádzalo odhalenie busty prvého rektora Antona Hajduka a slávnostná svätá omša celebrovaná arcibiskupom Jánom Sokolom, si pripomenula Trnavská univerzita (TU) 15. výročie obnovenia. Na oslave jubilea sa spolu s akademickou obcou, hosťami z partnerských zahraničných univerzít, predstaviteľmi regionálnej samosprávy, mesta Trnava a Rímskokatolíckej cirkvi zúčastnil aj predseda vlády Robert Fico.
V príhovore premiér vyzdvihol význam univerzitného štúdia v slovenskom školstve a povedal, že univerzita nastavuje spoločnosti zrkadlo, ako si spoločnosť váži vzdelanie. "Trnavská univerzita bola dielňou, v ktorej sa formovali uvedomelí slovenskí intelektuáli a na jej pôde sa zrodili myšlienky, ktoré tvoria pevné základy sebavedomia moderného slovenského národa," povedal Fico v súvislosti s historickým odkazom jednej z najstarších slovenských univerzít.
Súčasná TU nadviazala v roku 1992 v modernej podobe na 142-ročnú históriu jezuitskej Universitas Tyrnaviensis, ktorú v roku 1635 založil kardinál Peter Pázmaň. Mala štyri fakulty: teologickú, umenia, právnickú a lekársku. Univerzita sa stala známou aj vďaka hvezdárni zriadenej Maximiliánom Hellom, univerzitnou knižnicou, záhradami a divadlom. V roku 1777 však prešla do Budína.
Slovenská národná rada obnovila k 25. marcu 1992 Trnavskú univerzitu zákonom, jej činnosť sa začala 1. júla 1992. V súčasnosti TU tvorí päť fakúlt, na ktorých získalo vysokoškolský diplom takmer 11 000 študentov. Na filozofickej, teologickej, pedagogickej, právnickej fakulte a fakulte zdravotníctva a sociálnej práce študuje tento rok 7 400 študentov, z toho vyše 600 formou doktorandského štúdia.
Ako v slávnostnom vystúpení pripomenul rektor Martin Mišút, univerzita má akreditovaných 70 študijných programov v bakalárskom, 67 v magisterskom a 18 študijných programov v doktorandskom stupni štúdia. Významné sú aj výsledky vo vedecko-výskumnej činnosti a v zdravotno-sociálnych aktivitách v krajinách tretieho sveta. V minulom roku získala univerzita z grantov na vedecko-výskumnú činnosť vyše 13,5 mil. Sk. TU počas svojej pätnásťročnej obnovenej činnosti nadviazala kontakty a spoluprácu nielen s univerzitami v SR, ale aj s 13 univerzitami v Českej republike, Nemecku, Veľkej Británii, Taliansku, Švédsku, USA, Poľsku a Maďarsku.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu