Malé Tmeriakovce/Hrachovo 14. novembra (TASR) Projekt výroby pôvodných, tzv. kyjatických hračiek, ktorý má už viac ako dva roky pripravený Občianske združenie Ozveny z Hrachova v okrese Rimavská Sobota, stále čaká na svoje naplnenie. Aj napriek tomu, že prevádzka v Malých Teriakovciach je už dlhší čas schopná vyrábať a vybratí sú aj zamestnanci, aktivita stojí na zdĺhavom procese prideľovania financií, ktoré združenie žiada od Fondu sociálneho rozvoja (FSR).
"Prideľovanie financií z fondu na všetky projekty bolo ešte v roku 2005 zastavené a až tento rok vyhlásili nové výzvy," povedala TASR šéfka združenia Helena Kubaliaková. Od júla 2007, keď projekt opäť podali, však už ubehlo tiež veľa času. Podľa šéfky združenia hodnotenie projektov stále nie je ukončené a výsledok sa posúva z mesiaca na mesiac. "V septembri nám povedali, že vyhodnotenie bude v októbri, v októbri zase, že v novembri. Údajne majú veľa projektov," pripomenula Kubaliaková.
Združenie potrebuje na úspešný nábeh výroby a financovanie lektorov približne dva milióny korún. V dielni má podľa projektu pracovať 10 nezamestnaných. Tí už pred časom prešli vstupným školením. V budove kultúrneho domu, kde prevádzka vznikne, stoja dnes drevoobrábacie stroje a miestnosti prešli aj celkovou rekonštrukciou. "Predvlani sme totiž z eurofondov získali asi milión korún na prestavbu kultúrneho domu a na zakúpenie strojov. Ďalšie peniaze poskytla tamojšia samospráva," hovorí jeden z iniciátorov projektu a dnes aj jediný výrobca týchto hračiek Rudolf Stehlík, ktorý chcel pôvodne načasovať otvorenie prevádzky na uplynulý rok, keď si pripomenuli 80. výročie organizovanej výroby hračiek v Kyjaticiach. "Ak by nás fond nepodporil, všetky tie peniaze do prevádzky sme vynaložili zbytočne," podotýka Kubaliaková.
Majstri z neďalekých Kyjatíc vyrábali drevené kolísky, koníky či fúriky už pred 150 rokmi. Boli to jednoduché hračky, prevažne z bukového, na hnedo namaľovaného dreva, s jemne vyrezávanými ornamentmi. Boli vysoké jeden meter, aby si ich deti mohli aj vyskúšať.
Ich výrobu sústredili pod jednu strechu po prvej svetovej vojne, keď zaznamenala aj najväčší rozmach. Po druhej svetovej vojne vyrábalo kyjatické hračky na Gemeri už len niekoľko starých majstrov. Posledný z nich, Jozef Beňo, zomrel v Kyjaticiach v roku 1996. Žezlo po ňom prebral práve majster Stehlík.