Bratislava 14. novembra (TASR) - Slovensko odpustí dlh Libérie voči Medzinárodnému menovému fondu (MMF), ktorý ku koncu septembra dosiahol približne 19,6 miliardy korún. Návrh takéhoto riešenia dnes schválila vláda.
Podiel SR na oddlžení tohto afrického štátu predstavuje približne 59,7 milióna Sk. Riešenie tejto problematiky navrhla skupina krajín G8. Sedem najvyspelejších štátov sveta a Rusko očakávajú podobný krok aj od väčšiny členských krajín MMF, najmä tých rozvinutých.
Všetky štáty Belgickej konštituencie MMF, ktorej členom je aj Slovensko, vyjadrili záujem prispieť na financovanie dlhu Libérie. Proti je Turecko, ktoré zdôvodnilo svoj krok vysokou zadlženosťou voči fondu.
Výkonná rada MMF na svojom poslednom zasadnutí k otázke Libérie rozhodla o postupe pre financovanie vyrovnania nesplatených záväzkov a odpustení dlhu a následne poskytla informácie o technike realizácie danej transakcie. Fond pošle Národnej banke Slovenska (NBS) zo svojich rezervných zdrojov 59,7 milióna Sk, ktoré NBS na požiadanie MMF zašle na jeho špeciálny účet určený pre Libériu.
Pre krajiny, ktoré z rôznych dôvodov nebudú súhlasiť s presunom svojho podielu, navrhol MMF niekoľko ďalších variantov. Napríklad môžu svojou časťou prispieť do fondu na pomoc chudobným krajinám, alebo previesť svoj podiel na vlastný účet, prípadne viacero rôznych účtov.
Slovensko patrí od roku 2006 ku krajinám, ktoré participujú na Finančnom transakčnom pláne - hlavnom finančnom mechanizme MMF, prostredníctvom ktorého ekonomicky silné štáty požičiavajú finančné prostriedky členom MMF s problematickou platobnou bilanciou.
Libéria - prímorský štát v západnej Afrike - bola v minulosti piatym najväčším exportérom železnej rudy a v krajine sa nachádzali najrozsiahlejšie kaučukové plantáže v rámci celého sveta. Ekonomika štátu sa však zrútila počas občianskej vojny (1989-2003) a v súčasnosti ročný príjem priemerného Libérijčana dosahuje v prepočte sotva 3100 Sk.