Bratislava 14. novembra (TASR) - Viac ako polovica Slovákov sa v bližšom alebo širšom okolí stretla s ľudmi závislými od alkoholu. Vyplýva to z prieskumu Agentúry Markant, ktorý si dalo vypracovať Združenie abstinentov Slovenska. Prieskum bol robený na reprezentatívnej vzorke 1019 respondentov.
Z výskumu ďalej vyplynulo, že so závislými od tabaku sa stretlo 45 percent respondentov, od hazardných hier 17 percent, so závislými od nelegálnych drog 11 percent a 6 percent opýtaných sa stretlo s ľuďmi, ktorí mali problém s prchavými látkami.
"Prieskumom sme chceli zistiť, ako verejnosť vníma problém závislosti a ich postoj k ľuďom, ktorí sú závislí. Skúmali sme päť druhov závislostí a to alkohol, tabak, nelegálne drogy, prchavé látky a hazardné hry," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii riaditeľ agentúry Markant Mário Dobrovodský.
Z uvedeného prieskumu ďalej vyplynulo, že závislosť od tabaku priznalo 14 percent opýtaných a od alkoholu sedem percent. Problém s alkoholom má podľa prieskumu viac mužov ako žien, viac ľudí so základným vzdelaním, nezamestnaných či robotníkov.
Respondenti vnímajú závislosť ako problém jednotlivca (85 percent), naopak, ako problém celej spoločnosti ho vníma 47 percent. Na riešení závislosti by sa mal podľa 92 percent respondentov podieľať sám jednotlivec, celospoločenské riešenie vyjadrilo 59 percent opýtaných.
Pozitívny názor na ľudí, ktorí podstúpili odvykaciu liečbu, vyjadrilo 78 percent a negatívny 14 percent. S tým súvisí vnímanie človeka po resocializácii, ktorý sa vrátil do bežného života. Ako rizikového stať sa opäť závislým ho vníma skoro 17 percent respondentov a naopak, ako úplne rovnocenného s ostatnými 35 percent opýtaných.
"Prieskum sme si dali urobiť najmä preto, že naše združenie pracuje s celým sociálnym okolím závislého, a preto sme chceli zistiť, ako verejnosť vníma závislých vo svojom okolí," uviedol pre TASR predseda Združenia abstinentov Slovenska Pavol Podmajerský. Združenie podľa neho výsledky prieskumu zanalyzujeme, zistia, čo predstavuje najväčší problém a potom s tým budú pracovať.
"Prekvapilo ma, že v prieskume tak prudko vyskočil problém závislosti od hazardných hier. Tých 17 percent je už dosť významná zložka populácie a preto sa začneme viac venovať tejto problematike, budeme viac aktívnejší," povedal.
Združenie abstinentov Slovenska je mimovládnou organizáciou, ktorá funguje od roku 1995. Podľa jej predsedu sa venujú najmä prevencii a doliečovaniu závislých. Spolupracujú aj so zdravotníckymi zariadeniami, robia rôzne pobyty či kurzy vzdelávania. "Práce v oblasti závislostí nikdy nie je dosť. Na Slovensku existuje mnoho miestnych či celoslovenských organizácií, ktoré sa venujú tejto problematike. Sú však nejednotné, každá hrá sama za seba, čo nie je dobré," informoval. Podľa Podmajerského je preto potrebné spojiť sily, vytvoriť akúsi koalíciu, aby sa s problémom závislostí mohlo účinnejšie bojovať.