Bratislava 14. novembra (TASR) - Akreditačná komisia (AK) kritizuje pribúdanie vysokých škôl s orientáciou na niekoľko málo špeciálnych ekonomických odborov, ako aj nedostatočné zabezpečenie kvalifikovaných vyučujúcich. Rovnako vo svojej informatívnej správe o činnosti za posledných 2,5 roka, ktorú dnes vzala na vedomie vláda, kritizovala úroveň výskumu, nedostatočnú otvorenosť vysokých škôl voči zahraničným študentom a podkritické finančné, materiálne a laboratórne vybavenie.
Vo svojich odporúčaniach a možných návrhoch na riešenie tento poradný orgán vlády kritizoval aj skutočnosť, že Slovensko stále nedokázalo sprehľadniť svoj systém vysokoškolských titulov - konkrétne zredukovať viacero stupňov doktorátov - a odstrániť dvojkoľajnosť označenia druhého stupňa.
Rovnako AK kritizuje problematiku tzv. lietajúcich profesorov a garantov, priveľké úväzky vysokoškolských učiteľov a duplicitu študijných programov na rozličných pracoviskách v rámci jedného regiónu.
Zo správy o činnosti komisie vyplýva, že od apríla 2005 do konca septembra 2007 okrem iného vykonala komplexnú akreditáciu jednej vysokej školy, posúdila kvalitu a opodstatnenie 863 študijných programov a 366 žiadostí na spôsobilosť vykonávať habilitačné konanie a vymenúvať profesorov na 20 vysokých školách, vyjadrila sa k piatim žiadostiam o zriadenie novej fakulty a k 17 projektom na zriadenie novej súkromnej vysokej školy. Minister školstva Ján Mikolaj však pred mesiacom kritizoval pomalosť jej práce a neexistujúce právo na odvolanie sa proti jej rozhodnutiam.
Predsedu AK Pavla Návrata jeho kritika prekvapila, pretože podľa neho komisia posúdila za dva roky okolo 1500 žiadostí, čo je v porovnaní s Európou vysoký počet. "Vieme o probléme dodržiavania lehôt, je však zložitejší, než sa možno zdá," komentoval vtedajšiu kritiku Návrat.