Bratislava 14. novembra (TASR) - Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) nemá výhrady k navrhnutému spôsobu financovania neštátnych základných umeleckých škôl a školských zariadení. Celkové financovanie miest a obcí je v súlade s predpokladanými zámermi fiškálnej decentralizácie a so zámerom stabilizácie systému financovania miestnej územnej samosprávy. Konštatovali to v súvislosti s návrhom štátneho rozpočtu na budúci rok účastníci snemu orgánov ZMOS-u, ktorý sa konal v utorok a dnes v Podbanskom.
"Pripomienky však ZMOS vyjadrilo k matričnej činnosti a výkonu ochrany pred povodňami, kde požadujú zvýšiť dotácie a k financovaniu projektov programu Leader," uviedla pre TASR hovorkyňa ZMOS-u Oľga Gáfriková. Pri tomto programe podľa nej predstavitelia združenia upozornili na niektoré riziká, ku ktorým patrí nejasný spôsob financovania niektorých kompetencií, chýbajúce prostriedky na dokončenie rozostavaných stavieb škôl či neočakávané zníženie podielu miestnych daní v štruktúre daňových príjmov verejnej správy.
"S verejným ochrancom práv Pavlom Kandráčom sa účastníci rokovania zhodli na tom, že v oblasti dodržiavania ľudských práv na úrovni miest a obcí by postupne malo dôjsť k eliminácii neželaných situácií, k preventívnemu pôsobeniu a prípadne ku zmene nedokonalých právnych predpisov," informovala Gáfriková.
Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) na sneme podľa nej informoval o zistených nedostatkoch pri zostavovaní rozpočtu, zostavovaní záverečných účtov, v oblasti verejného obstarávania, nakladania s majetkom a v oblasti miestnych daní a poplatkov. Zo zistení Daňového riaditeľstva SR zas vyplynulo, že nedostatky sa viažu na neúplnosť a nepresnosť vydaných rozhodnutí, na nesprávne uvedenie identifikačných údajov či na nevyužitie všetkých postupov na vymoženie daní.
Orgány ZMOS-u privítali záujem štátnych orgánov a Úradu geodézie, kartografie a katastra SR eliminovať množstvo problémov, ktoré súvisia s nevysporiadaným vlastníctvom majetku. Mestá a obce sa preto budú do konca roka podieľať na mapovaní stavu v konkrétnych katastrálnych územiach.
Podľa Gáfrikovej sa na sneme zaoberali aj pripravovanou koncepciou regionálnej a miestnej kultúry. Podľa aktuálnych zistení vynakladajú mestá a obce zo svojich rozpočtov na podporu miestnej kultúry približne miliardu korún. Rada ZMOS tiež súhlasila s uzavretím dohody medzi ZMOS a Asociáciou telovýchovných jednôt a klubov, ktorá má viesť predovšetkým k upevneniu spolupráce na miestnej úrovni.
"Rada ZMOS-u schválila na sneme aj zastúpenie ZMOS-u v Politickom výbore Rady európskych obcí a regiónov (CEMR) v zložení 4 delegáti a 4 náhradníci z radov starostov a primátorov," uviedla hovorkyňa.
V Podbanskom vo Vysokých Tatrách rokovalo 34-členné Predsedníctvo a 129-členná Rada Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Ďalší XVIII. snem ZMOS-u sa uskutoční 14. a 15. mája 2008 v Inchebe Bratislava, na ktorom sa zúčastnia delegáti schválení v jednotlivých regionálnych združeniach.
zn pa