Bratislava 14. novembra (TASR) - Rozpad koalície hrozí vždy, ak sa jeden z partnerov správa nemiestne. Vicepremiér Dušan Čaplovič tak reagoval po dnešnom rokovaní vlády na slovnú výmenu medzi Smerom a ĽS-HZDS ohľadne situácii na Slovenskom pozemkovom fonde (SPF) a z toho vyplývajúcich možných dôsledkov na ďalšie fungovanie vlády.
Na druhej strane ale v súčasnosti nevidí žiadneho iného partnera ani medzi opozičnými stranami, s ktorými by Smer mohol vládnuť.
Poukázal na to, že v tomto prípade pochybil námestník SPF Branislav Bríza, nominant ĽS-HZDS, ktorí podľa Čaploviča nekonal efektívne, transparentne a v zmysle programového vyhlásenia vlády. Zároveň skonštatoval, že nerozumie tomu, prečo ho tak predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar obhajuje. "Verím, že má len skreslené informácie a keď sa dozvie správne, sám urobí potrebné kroky," povedal.
Čaplovič pripomenul, že už pred dvoma mesiacmi požiadal ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu o odvolanie Brízu. V tom čase sa objavili informácie o jeho pochybeniach s pozemkami v okolí Víglaša a Podkoniciach. "Minister Jureňa si to dal analyzovať, nakoniec nekonal." Čaplovič však vyjadril presvedčenie, že ak sa Jureňa oboznámi so všetkými faktami, tak bude konať rýchlo a tvrdo. "Počkajme na to, kým sa vráti minister pôdohospodárstva. Pevne verím, že sa zrealizujú konkrétne kroky do konca týždňa a na Slovensku sa bude zase pokojnejšie dýchať," podčiarkol podpredseda vlády.
Vicepremiér sa domnieva, že v záujme čistoty a správania vo vzťahu k občanom, treba niekedy postupovať ráznejšie, a preto súhlasí s tým, ako si v tejto situácii počínal premiér Robert Fico.
V súvislosti s vyhlásením predsedu vlády, že sa preverujú možnosti, ako by sa dali kontroverzné zmluvy podpísané Brízom zrušiť, Čaplovič pripomenul, že je potrebné počkať na stanovisko Generálnej prokuratúry. "Akonáhle by tam boli pochybenia, tak sa musíme vrátiť k bodu nula, teda pred podpísaním týchto zmlúv," uzavrel.
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka dnes povedal, že si predmetné zmluvy najskôr preštuduje a potom prokuratúra rozhodne. "Ak boli podpisované v súlade so správnym poriadkom a neboli tam žiadne pochybenia, tak tu nebudeme môcť zasahovať. Ak tam boli pochybenia, tak využijeme všetky zákonné možnosti," zdôraznil Trnka.