Bratislava 14. novembra (TASR) - Splnomocnenec vlády SR pre výstavbu a prevádzku sústavy vodných diel (SVD) Gabčíkovo-Nagymaros Gabriel Jenčík sa bude riadiť novým štatútom, ktorý dnes schválila vláda. Ten súčasný platí od roku 1979.
Dôvodom na zmenu je nové štátoprávne usporiadanie Slovenska v roku 1993, ako aj rozsudok Medzinárodného súdneho dvora (MSD) v Haagu z roku 1997. Činnosť splnomocnenca riadi podpredseda vlády pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny a organizačne spadá pod ministerstvo životného prostredia. Okrem toho, že usmerňuje a kontroluje práce, ktoré vyplývajú zo zmluvy uzatvorenej v roku 1977, zabezpečuje slovenskú časť spoločného monitorovania prevádzky SVD na životné prostredie na základe dohody z roku 1995.
Jenčík je zároveň zodpovedný za prípravu a rokovanie delegácií Slovenska a Maďarska o realizácii rozsudku MSD a taktiež zabezpečí vyúčtovanie škôd v prípade, ak sa obe strany nedohodnú na obnovení spoločného investičného a prevádzkového režimu. Vláda dnes odsúhlasila aj jej nové zloženie, ktoré má 16 členov a vedie ju splnomocnenec Jenčík. Vypracovaný návrh dohody medzi SR a Maďarskom o spôsobe vykonania predmetného rozsudku bol predložený obom delegáciám na ich stretnutí v decembri minulého roka.
"Hlavnou úlohou delegácie je dosiahnuť, aby investície, ktoré sme vynaložili na výstavbu objektov vodného diela Gabčíkovo a Nagymaros, boli zhodné a plnili svoj účel," uvádza sa v materiáli.
Ročne putuje 8 miliónov korún na zabezpečenie monitorovania vplyvu prevádzky Gabčíkova na okolité prírodné prostredie a 3 milióny na činnosť delegácie. Táto položka sa však mení podľa intenzity jednotlivých rokovaní. Ďalších 6 miliónov Sk ide na činnosť splnomocnenca. Jeho útvar mal v rokoch 1978 až 1990 desať pracovníkov, v súčasnosti ho tvorí iba jeden zamestnanec, pričom minimálne by mal mať troch.
Zmluvu o výstavbe a prevádzke SVD Gabčíkovo-Nagymaros ČSSR a MĽR podpísali 16. septembra 1977. Po roku 1989 však Maďarsko od výstavby odstúpilo a v roku 1992 vypovedalo zmluvu. Medzinárodný súdny dvor v Haagu 25. septembra 1997 rozhodol okrem iného o tom, že Maďarsko nebolo oprávnené pozastaviť práce na projekte stupňa Nagymaros a zanechať časť prác na projekte stupňa Gabčíkovo, za ktoré bolo podľa zmluvy zodpovedné. Maďarské vyhlásenie z mája 1992 o ukončení zmluvy nemalo právny vplyv na jej ukončenie a teda zmluva z roku 1977 platí naďalej.
Obe strany tiež musia rokovať v dobrej viere a prijať všetky potrebné opatrenia, aby dosiahli ciele predmetnej zmluvy v takej forme, na ktorej sa môžu dohodnúť. Pokiaľ sa strany nedohodnú inak, musí byť dosiahnutý spoločný prevádzkový režim v súlade s podpísanou zmluvou z roku 1977. Ak sa strany nedohodnú inak, Maďarsko má kompenzovať Slovensku škody spôsobené Československu a Slovensku v dôsledku prerušenia a zanechania prác, za ktoré bolo Maďarsko zodpovedné. Slovensko má na druhej strane vyrovnať škody, ktoré vznikli v dôsledku uvedenia náhradného riešenia do prevádzky Československom a jeho prevádzkovania Slovenskom.