Vysoké Tatry 14. novembra (TASR) - Mestské zastupiteľstvo vo Vysokých Tatrách prijalo na ostatnom zasadnutí regulatívy, ktoré by mali usmerňovať investičnú činnosť. Poslanec Pavol Stano, ktorý návrhy predložil, pre TASR konštatoval, že "je to krok vpred v trvalo udržateľnom rozvoji Vysokých Tatier".
Na možné problémy, ktoré by mohla priniesť nekontrolovateľná výstavba apartmánových bytov, poukazovali viacerí poslanci Mestského zastupiteľstva v Starom Smokovci už dlhšie. "V súčasnosti je v Tatrách asi 12-tisíc lôžok pre cestovný ruch. V súvislosti s apartmánovým boomom naše odhady hovoria o prírastku sedem- až 10-tisíc lôžok, čo je takmer dvojnásobný nárast," zdôraznil Stano. Tvrdí, že ak by majitelia apartmánov prišli do Tatier v čase turistickej špičky, napríklad v období vianočných a novoročných sviatkov, hrozil by kolaps služieb.
Stavebný zákon pojem apartmánový dom alebo byt nepozná. Podľa súčasnej legislatívy ide o bytové domy, nie zariadenia cestovného ruchu, čo by malo dopad aj na rozpočet mesta. Riešiť by to mala podľa Pavla Stana novelizácia vyhlášky.
Poslanec tvrdí, že pásmo tatranských osád nikdy nebolo typickou mestskou aglomeráciou. Malo kúpeľný charakter s dominanciou prírody. Keďže mesto Vysoké Tatry nemá schválený územný plán, podľa prijatého poslaneckého návrhu bude rešpektovať jeho pracovný návrh, ktorý bol predložený na pripomienkovanie verejnosti. Dokument limituje koeficient zastavanosti či výškové parametre objektov. Citlivo treba podľa Stana pristupovať aj k rekonštrukciám.
"Vo Vysokých Tatrách sú objekty, ktoré síce nepatria medzi kultúrne pamiatky, ale dotvárajú charakter a sú významné z hľadiska histórie. Navrhli sme urobiť evidenciu pamätihodností mesta, aby sa tieto objekty viac chránili," uviedol poslanec. Pripomenul Štúdiu trvalo udržateľného rozvoja Vysokých Tatier z roku 2005, ktorá načrtla aj počet lôžok. "Sme za to, aby sa otvorila diskusia, či toto treba zmeniť a aké dôsledky by to prinieslo," uzavrel Stano.