Bratislava 15. novembra (TASR) - Druhým dňom pokračuje dnes Krajský súd (KS) v Bratislave v hlavnom pojednávaní v tzv. kolkovej afére, ktorá sa odohrala takmer presne pred 14 rokmi, pričom dnešného pojednávania sa zúčastňujú len dvaja z kvarteta obžalovaných.
V kauze sú obvinení Peter R., Vladimír M., Miroslav W. a rumunský Slovák Francisc F., ktorých obžaloba viní podľa paragrafu 140 z falšovania a pozmeňovania peňazí a cenných papierov. Za to im hrozí v prípade dokázania viny päť- až desaťročný trest odňatia slobody.
Obvinení mali v roku 1993 vyrobiť falzifikáty kolkov nominálnej hodnoty 1000 Sk, a to najmenej v počte 91.000 kusov. Bolo to v období, keď sa federálne tisíckorunáčky dali vymeniť už len na špeciálnu žiadosť v banke. V kauze figuruje meno bývalého a nebohého šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Jaroslava Svěchotu, ktorého v minulosti vo svojich výpovediach viackrát spomenul Peter R. a v stredu aj obžalovaný Miroslav W. Údajne mal byť jedným z organizátorov celého prípadu. Ako svedok tu v minulosti vystupoval aj bývalý predseda vlády Vladimír Mečiar.
Hlavný obžalovaný Peter R. sa v stredu, prvý deň hlavného pojednávania, nedostavil a prostredníctvom svojho právneho zástupcu požiadal, aby proces prebiehal v jeho neprítomnosti. Miroslav W. dnes na súd prišiel, ale sa ospravedlnil, že sa necíti dobre, je chorý a na pojednávaní ho zastupuje jeho právny zástupca. Dovedna je na dnešný druhý deň pojednávania predvolaných 21 svedkov, pričom na začiatok procesu sa ráno z desiatich svedkov dostavili len štyria.
Na úvod procesu bola dnes predvolaná bývalá zamestnankyňa pobočky Slovenskej sporiteľne v Senici, ktorá požiadala, aby sa len prečítala jej pôvodná výpoveď spred 13 rokov. Peter R. totiž v tomto prípade čelí aj obžalobe z trestného činu pokračujúceho podvodu voči Slovenskej sporiteľni, ktorá si nárokuje od neho uhradenie škody vo výške viac ako osem miliónov korún. V období kolkovej aféry získal úver vo výške päť miliónov korún.
Spomínaná svedkyňa a v súčasnosti dôchodkyňa dnes vypovedala, že Peter R. túto finančnú inštitúciu vtedy "podviedol", keďže v dohodnutej lehote nevybavil záložné právo na istú nehnuteľnosť, ktorou mal ručiť za úver. O schválení úveru však vtedy bola kompetentná rozhodovať práve ona a urobila tak na odporučenie svojho známeho.
V stredu na úvod hlavného pojednávania prečítala štátna prokurátorka obžalobu a následne sa k nej vyjadrovali ostatní traja obžalovaní. Miroslav W. odmietol obžalobu, uviedol, že poznal len jedného z obžalovaných. V prípade podľa jeho slov išlo o vyhotovenie nie falošných kolkov, ale o fotokópie plagátovou formou na reklamné účely. Na výrobu "týchto plagátikov" dostal on a Vladimír M. zálohu 20.000 mariek a zákazku si od neho objednal Peter R. Obžalovaný argumentoval, že prípad sa stal takmer pred 15 rokmi a na veľa skutočností sa už nepamätá.
"Bolo to vyrobené na bežnom kopírovacom stroji a išlo nie o samostatné kolky, ale o archy kolkov, celé papiere a plagáty. Boli nepoužiteľné," dodal. Ako ďalej povedal Miroslav W., pod "brutálnym" psychickým nátlakom na neho a na jeho rodinu - telefonickými vyhrážkami a fyzickým násilím - bol donútený k tomu, aby zákazka bola dokončená, keďže ju odmietol. Údajne mu pán N., vystupujúci pod nepravým menom Ivan Š., známy hlavného obvineného Petra R., priložil pištoľ k hlave so slovami, že "sa nedožije Vianoc", ak nevyrobí kolky v "hocijakej forme". Miroslav W. dodal, že tieto "plagátiky" sa ako kolky na Slovensku nedali použiť. Objednávatelia tvrdili, že kolky majú byť vyvezené do Maďarska.
"Nemal som úmysel spôsobiť škodu štátu," tvrdí obžalovaný Miroslav W. Údajne mu jednoznačne potvrdili, že archy kolkov nebudú použité na Slovensku a vôbec nie na bankovkách. Ďalší spomínaný obžalovaný Vladimír M. podľa jeho vlastných slov vzhľadom na dlhú dobu, ktorá odvtedy uplynula, nebude dnes vypovedať. Bude sa pridržiavať pôvodnej výpovede z prípravného konania, ktorú v stredu prečítal senát.
Ako v stredu povedala štátna prokurátorka, obvinení sa snažili úmyselne získať značnú sumu a spôsobili tak škodu väčšieho rozsahu, a to ako členovia organizovanej skupiny. Falošné kolky mali vyrobiť v období od marca do novembra 1993. 0bžalovaní mali vyrobiť najmenej 91.000 kusov falzifikátov kolkov a zadržaní s nimi boli 19. novembra 1993 v Komárne na parkovisku pri benzínovom čerpadle. Obžaloba bola podaná 20. mája 2005.
V prípade vystupovali pôvodne piati obžalovaní, ale jedného z nich, Jozefa N. koncom júla 1996 zastrelili. Okrem expremiéra Mečiara vystupoval ako svedok v prípade aj bývalý guvernér Národnej banky Slovenska Vladimír Masár.
ikr ed