Marek Brinzík zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti - BirdLife Slovensko pre TASR uviedol, že strata tohto významného zimoviska by mohla veľmi negatívne ovplyvniť hniezdnu populáciu lastovičiek v celej Európe, vrátane Slovenska. Lastovičky podľa neho aj zo Slovenska pravidelne migrujú na trstiny Mount Moreland, nachádzajúce sa pri spomínanom letisku. "Vďaka úsiliu BirdLife Južná Afrika a ďalších partnerských organizácií BirdLife International sa podarilo dohodnúť, že súčasťou fungovania nového letiska La Mercy bude aj ochrana a monitorovanie zimoviska lastovičiek," dodal Brinzík. Leteckí dispečeri budú na letisku sledovať prílety lastovičiek na toto územie a informovať pilotov o výskyte obrovských kŕdľov, aby sa zabránilo kolíziám s lietadlami. Ochranu lastovičiek budú mať na starosti špeciálne vyškolení environmentalisti a pohyb kŕdľov bude monitorovaný radarom. Úspech tejto kampane potvrdzuje podľa Brinzíka nevyhnutnosť medzinárodnej spolupráce pri ochrane migrujúcich druhov, pretože ochrana na hniezdiskách zďaleka nepostačuje.
Viac ako 5 miliónov lastovičiek, vrátane zo Slovenska, každoročne migruje z Európy na jedno z najvýznamnejších zhromaždísk vtáctva v Južnej Afrike, známe ako trstiny pri Mount Moreland. Toto významné zimovisko lastovičkovitých vtákov bolo po niekoľko rokov vo vážnom ohrození pre plánované budovanie nového letiska v La Mercy.
Lastovička domová podniká jednu z najpozoruhodnejších migrácií. Na jar preletí mnoho tisíc kilometrov do Európy, aby vychovala mláďatá a na jeseň svoj výkon zopakuje na ceste do Afriky. Počty lastovičiek poklesli v mnohých európskych krajinách, prevažne v dôsledku zvyšovania intenzity poľnohospodárstva alebo zánikom vhodných miest na hniezdenie. Hrozbou je aj moderná, k sterilite smerujúca architektúra miest a obcí, v ktorej lastovičie hniezda nie sú vítané, tak ako to bolo po celé stáročia bežným zvykom u našich predkov.