Patrí medzi ne zriadenie Národného centra pre biologickú bezpečnosť (NCPBB) a novela zákona, ktorý určuje pravidlá na používanie geneticky modifikovaných organizmov (GMO).
Ako dnes vysvetlil Igor Ferenčík, riaditeľ odboru biologickej bezpečnosti ministerstva životného prostredia, novela zavádza presnejšie definície a znenie bezpečnostnej klauzuly, spresnenie priestupkov a postihov, nové pravidlá pre procesy v konaniach, ako aj vyhlásenie úplného znenia zákona.
Ďalším krokom je zriadenie NCPBB, ktoré otvoria 28. novembra na pôde Ústave molekulárnej biológie Slovenskej akadémie vied. Toto centrum má spolu s Národným referenčným laboratóriom zabezpečiť podmienky na kontrolu bezpečného nakladania s GMO na Slovensku. Verejnosť sa o problematike GMO môže informovať na webovej stránke www.gmo.sk.
Tento návrh je jedným z prvých výsledkov projektu na podporu implementácie biologickej bezpečnosti do slovenskej legislatívy. Ide o projekt Programu OSN pre životné prostredie a Globálneho fondu pre životné prostredie, ktorý potrvá do roku 2010. Celkový rozpočet predstavuje 605 tisíc dolárov, z toho príspevok z programu a fondu predstavuje 466 tisíc a SR sa bude podieľať sumou vo výške 139 tisíc.
Ferančík objasnil, že s GMO sa stretávame napríklad v jedle, pri pestovaní, v liekoch alebo inde. Na Slovensku sa pestuje geneticky modifikovaná kukurica. Jej výhoda spočíva v tom, že je odolnejšia voči svojmu škodcovi. Po vnesení génu do kukurice sa stáva odolná a škodca sa zničí tým, že ju požiera. Národná koordinátorka projektu Danka Valková dodala, že sa tak predchádza používaniu ťažkých pesticídov. Kontaminácii bežných plodín s geneticky modifikovanými má na Slovensku zabrániť izolačná vzdialenosť v dĺžke 300 metrov a ochranné osevy.
Genetické technológie sú modernou a rýchle sa vyvíjajúcou formou zmeny a praktického využívania genetických vlastností živých organizmov. Ich podstatou je zásah do genetickej výbavy organizmov, ktorý trvalo ovplyvní jeho vlastnosti aj v ďalších generáciách.