Bratislava 15. novembra (TASR) - Na 4. a 5. februára 2008 odročil dnes trojčlenný senát Krajského súdu (KS) v Bratislave hlavné pojednávanie v tzv. kolkovej afére, ktorá sa odohrala takmer presne pred 14 rokmi a v ktorej okrajovo figurujú aj známe mená slovenských politikov, finančníkov a iných prominentov.
V kauze sú obvinení Peter R., Vladimír M., Miroslav W. a rumunský Slovák Francisc F., ktorých obžaloba viní podľa paragrafu 140 z falšovania a pozmeňovania peňazí a cenných papierov. Za to im hrozí v prípade dokázania viny päť - až desaťročný trest odňatia slobody. Na dnešnom druhom dni pojednávania sa zúčastnili len dvaja z obžalovaných - Vladimír M. a Francisc F. Dovedna bolo predvolaných až 21 svedkov, ale na dnešný proces sa ich dostavilo napokon len päť.
Sudkyňa KS na budúci rok rozdelí proces na viacero etáp a v rámci nich by malo vypovedať viacero svedkov, vrátane prominentov, ako expremiéra Vladimíra Mečiara, bývalej ministerky spravodlivosti Kataríny Tóthovej, príslušníkov polície a iných bezpečnostných zložiek, či pracovníkov Národnej banky Slovenska.
Väčšina z dnes predvolaných svedkov sa pridržala pôvodnej výpovede z prípravného konania, ktorú senát prečítal. Aj počas dnešného dňa zo svedeckých výpovedí zazneli ďalšie "zvučné mená", ktoré mali byť údajne zainteresované do kauzy - exguvernéra Českej národnej banky Josefa Tošovského, šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Jaroslava Svěchotu a neznámeho juhoslovanského generála.
Podľa jednej zo svedkýň hlavný obžalovaný Peter R., vtedy riaditeľ istej základnej školy, chcel získať informácie o tom, že sa údajne v neznámej ukrajinskej banke v blízkosti hraníc so Slovenskom nachádza až približne 1,25 miliardy československých korún v neokolkovaných bývalých federálnych tisíckorunáčkach. Podľa tejto svedkyne hlavný obžalovaný vtedy tvrdil, že má kontakt na exguvernéra ČNB Tošovského, ktorý mu "údajne pomôže veľké množstvo neokolkovaných tisíckorunáčok zameniť v istej banke v Brne".
Ďalší svedok potvrdil, že kvôli výrobe kolkov vycestoval s Petrom R. do Rakúska za určitými osobami z bývalej Juhoslávie. Iný svedok zase, ktorý v tom období podnikal s realitami, vo svojej písomnej výpovedi uviedol, že Peter R. tvrdil, že dokáže vďaka dobrým kontaktom v bankách zlegalizovať neokolkované federálne tisíckorunáčky. Viacerí svedkovia však dnes uviedli, že doba, kedy sa prípad udial, je "veľmi dávno a vtedy bolo hektické obdobie, keď všetko sa rátalo v desiatkach miliónoch". Výrobu kolkov či neokolkované bankovky sa okrem Rakúska a Ukrajiny údajne snažili obžalovaní zabezpečiť aj vo Francúzsku, Maďarsku a Lichtenštajnsku.
Hlavný obžalovaný Peter R. sa v stredu, prvý deň hlavného pojednávania, nedostavil a prostredníctvom svojho právneho zástupcu požiadal, aby proces prebiehal v jeho neprítomnosti. Miroslav W. dnes na súd prišiel, ale sa ospravedlnil, že sa necíti dobre, je chorý a na pojednávaní ho zastupoval jeho právny zástupca.
Na úvod procesu bola dnes predvolaná bývalá zamestnankyňa pobočky Slovenskej sporiteľne v Senici, ktorá požiadala, aby sa len prečítala jej pôvodná výpoveď spred 13 rokov. Peter R. totiž v tomto prípade čelí aj obžalobe z trestného činu pokračujúceho podvodu voči Slovenskej sporiteľni, ktorá si nárokuje od neho uhradenie škody vo výške viac ako osem miliónov korún. V období kolkovej aféry získal úver vo výške päť miliónov korún.
Spomínaná svedkyňa a v súčasnosti dôchodkyňa dnes vypovedala, že Peter R. túto finančnú inštitúciu vtedy "podviedol", keďže v dohodnutej lehote nevybavil záložné právo na istú nehnuteľnosť, ktorou mal ručiť za úver. O schválení úveru však vtedy bola kompetentná rozhodovať práve ona a urobila tak na odporučenie svojho známeho.
Obvinení mali v roku 1993 vyrobiť falzifikáty kolkov nominálnej hodnoty 1000 Sk, a to najmenej v počte 91 000 kusov. Bolo to v období, keď sa federálne tisíckorunáčky dali vymeniť už len na špeciálnu žiadosť v banke. V kauze figuruje meno bývalého, už nebohého šéfa kontrarozviedky SIS Svěchotu, ktorého v minulosti vo svojich výpovediach viackrát spomenul Peter R. a v stredu aj obžalovaný Miroslav W. Údajne mal byť jedným z organizátorov celého prípadu. V stredu na úvod hlavného pojednávania prečítala štátna prokurátorka obžalobu a následne sa k nej vyjadrovali ostatní traja obžalovaní. Miroslav W. odmietol obžalobu, uviedol, že poznal len jedného z obžalovaných. V prípade podľa jeho slov išlo o vyhotovenie nie falošných kolkov, ale o fotokópie plagátovou formou na reklamné účely. Na výrobu "týchto plagátikov" dostal on a Vladimír M. zálohu 20 000 mariek a zákazku si od neho objednal Peter R. Obžalovaný argumentoval, že prípad sa stal takmer pred 15 rokmi a na veľa skutočností sa už nepamätá.
"Bolo to vyrobené na bežnom kopírovacom stroji a išlo nie o samostatné kolky, ale o hárky kolkov, celé papiere a plagáty. Boli nepoužiteľné," dodal. Ako ďalej povedal Miroslav W., pod "brutálnym" psychickým nátlakom na neho a na jeho rodinu - telefonickými vyhrážkami a fyzickým násilím - bol donútený k tomu, aby zákazka bola dokončená, keďže ju odmietol. Údajne mu pán N., vystupujúci pod nepravým menom Ivan Š., známy hlavného obvineného Petra R., priložil pištoľ k hlave so slovami, že "sa nedožije Vianoc", ak nevyrobí kolky v "hocijakej forme". Miroslav W. dodal, že tieto "plagátiky" sa ako kolky na Slovensku nedali použiť. Objednávatelia tvrdili, že kolky majú byť vyvezené do Maďarska.
Ako v stredu povedala štátna prokurátorka, obvinení sa snažili úmyselne získať značnú sumu a spôsobili tak škodu väčšieho rozsahu, a to ako členovia organizovanej skupiny. Falošné kolky mali vyrobiť v období od marca do novembra 1993. 0bžalovaní mali vyrobiť najmenej 91 000 kusov falzifikátov kolkov a zadržaní s nimi boli 19. novembra 1993 v Komárne na parkovisku pri benzínovom čerpadle. Obžaloba bola podaná 20. mája 2005.
V prípade vystupovali pôvodne piati obžalovaní, ale jedného z nich, Jozefa N., ktorý vystupoval pod menom Ivan Š., koncom júla 1996 zastrelili.
ikr pa