Bratislava 15. novembra (TASR) - Dvere dokorán otvorila pri príležitosti Týždňa vedy na Slovensku Fakulta verejného zdravotníctva Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave. Súčasťou Dňa otvorených dverí boli aj prezentácie tém, ktoré sa riešili v rámci výskumných úloh a ich možnej aplikácie v praxi, ako aj možnosti zapojenia mladých vedcov do výskumu.
"Cieľom Dňa otvorených dverí bola aj snaha o vzájomné spoznanie jednotlivých fakúlt SZU tak, aby sa študenti navzájom stretli, porozprávali a vzájomne si vymenili skúsenosti," uviedol pre TASR vedúci mediálno-marketingového odboru SZU Ivan Bielik.
V Aule SZU sa konal okrúhly stôl na tému Kmeňové bunky z pohľadu 21. storočia II, ktorý nadviazal na stretnutie pracovníkov Vedecko- výskumnej základne SZU na čele s Evou Mitrovou v roku 2006. Akcia mala prispieť k vytvoreniu legislatívnych a technických podmienok pre kontrolovaný výskum embryonálnych kmeňových buniek, ako aj prispieť k výraznému vylepšeniu technických podmienok pre intenzívnejšie využívanie periférnych kmeňových buniek v medicíne. Prijaté bolo rozhodnutie o vzniku profesijného združenia odborníkov s pracovným názvom Združenie pre bunkovú terapiu, ktoré na tejto problematike participuje.
Okrúhly stôl tak nadviazal na výsledky prvého stretnutia z roku 2006, medzi ktoré okrem iného patrila aj iniciácia zrušenia alebo novelizovania Trestného zákona, ktorý znemožňuje výskum a terapeutické využitie embryonálnych kmeňových buniek.
Odborníci z viacerých oblastí medicíny sa tiež zhodli na tom, že termín klonovanie by mal byť nahradený termínom prenos jadra, či na vybudovaní centrálneho pracoviska pre výskum a aplikáciu kmeňových buniek v Bratislave a dobudovaní pracoviska v Košiciach.
Výsledkom diskusie bolo tiež urýchliť novelizovanie nevyhovujúcich a vytvorenie absentujúcich legislatívnych opatrení pre klinické využívanie a výskum kmeňových buniek, ako aj podmienky darcovstva a transplantácie orgánov, tkanív a buniek v súlade s európskou legislatívou.