Bratislava 15. novembra (TASR) - Vláda SR by mala okamžite prijať a široko publikovať jasný a jednoznačný politický záväzok odstrániť segregované vzdelávanie Rómov. Na dnešnej tlačovej besede to odporučila organizácia Amnesty International (AI).
Ako uviedol Rubén Barbado, vedúci výskumného tímu AI pre Slovensko, neprimerane veľký počet rómskych detí je naďalej bezdôvodne umiestňovaných do špeciálnych škôl a tried pre deti s mentálnym postihnutím a poruchami učenia. Opieral sa pritom na výskum AI, ktorého výsledkom je správa Stále segregovaní, stále v nerovnom postavení: Porušovanie práva na vzdelanie rómskych detí na Slovensku.
Barbado zároveň vysvetlil, že podľa slovenského zákona majú rodičia právo, aby si vybrali školu, ktorú bude ich dieťa navštevovať. Výsledkom slobody výberu je údajne zvýšený odliv detí nerómskeho pôvodu zo škôl, ktoré navštevujú prevažne rómske deti. "Rodičovský výber v súčinnosti s nedostatkom bezplatnej dopravy do škôl pre rómske deti prispieva k segregácii a radikálne znižuje možnosť koexistencie rómskych a nerómskych detí na Slovensku," vysvetlil.
Aj preto AI vyzýva zodpovedné orgány Slovenska, aby jednoznačne a dôrazne vyjadrili odhodlanie odstrániť túto segregáciu a urýchlene prijali potrebné opatrenia. Apeluje však aj na EÚ, aby podporila slovenskú vládu v jej snahách naplniť tento cieľ, či už v podobe finančnej alebo technickej.
EÚ by tiež mala podľa koordinátorky programu AI pre Európu a strednú Áziu Nicoly Duckworthovej zabezpečiť zapojenie rómskej komunity od počiatočných štádií formulácie politiky až po realizáciu a hodnotenie programov.
Duckworthová v správe zároveň uvádza, že dieťa, ktoré žije v chatrči bez elektrického prúdu a tečúcej vody uprostred ničoho, nebude vedieť ako splachovať záchod alebo používať kúpeľňu. "Také dieťa nebude vedieť ani ako udržať ceruzku, ako namaľovať obrázok, alebo hovoriť po slovensky, čo ho však nezbavuje základného práva na riadne vzdelanie," vyjadrila sa.
Zo správy je zrejmé, že približne jedna tretina tejto populácie žije v osadách odrezaných od miest a dedín. "Hoci slovenská vláda trvá na tom, že segregácia nemá nič spoločné s oficiálnou vládnou politikou, dosiaľ ju neuznala ako problém a ani neprijala právoplatný záväzok, ktorý by viedol k jej zamedzeniu," konštatuje AI v správe.
Dokument je výsledkom výskumu, ktorý sa uskutočnil v priebehu rokov 2006 až 2007. V tomto období absolvovali pracovníci AI niekoľko návštev rómskych komunít od Bratislavy po Košice. Zhovárali sa pritom s predstaviteľmi tejto menšiny, vlády, úradníkov z oblasti školstva, zástupcami občianskej spoločnosti, ako aj inými profesionálmi v dotknutej oblasti.
UPOZORNENIE: Správa je doplnená o 5. až 8. odsek.