Bratislava 15. novembra (TASR) - Prostredníctvom operačného programu životné prostredie na roky 2007 až 2013, ktorý 8. novembra schválila Európska komisia, by malo na Slovensko poputovať 1,8 miliardy eur z európskych zdrojov. Najviac prostriedkov by sme mali použiť na dobudovanie vodárenskej infraštruktúry.
"Predstavuje to spolu so štátnou pomocou viac ako 65 miliárd korún. Suma bola oproti pôvodnej, ktorú navrhla bývalá vláda, navŕšená o viac ako 350 miliónov eur," vysvetlil dnes na tlačovej konferencii minister životného prostredia SR Jaroslav Izák. Podľa neho je dôležité, či budeme vedieť tieto prostriedky efektívne využiť a vyčerpať. "Záleží to predovšetkým od toho, či budeme vedieť doviesť komunálnu sféru, podnikateľov, vodárenské podniky a ďalších žiadateľov k príprave dostatočného počtu dobrých projektov." Základným predpokladom úspechu je informovanosť, zdôraznil.
Najviac prostriedkov by malo ísť do budovania vodárenskej infraštruktúry, približne 915 miliónov eur. Na Slovensku je na vodu napojených viac ako 85 percent územia, pričom odkanalizovanie je zabezpečené asi na 60 percentách. Ako vysvetlil Norbert Halmo z Odboru manažmentu povodí a ochrany pred povodňami, rozdiel je spôsobený chýbajúcimi financiami pri výstavbe vodovodov, keď chýbali peniaze na dobudovanie kanalizácie. Tento problém sa týka predovšetkým oblastí na východe a severe Slovenska.
Šéf rezortu životného prostredia ďalej uviedol, že SR sa podieľa na spolufinancovaní približne 15 percentami, čo je okolo 317 miliónov eur. Pomoc sa bude čerpať z dvoch zdrojov, a to z kohézneho fondu a štrukturálnych zdrojov. Konštatoval, že hlavnou filozofiou Európskej únie je pomoc pri riešení oblastí, v ktorých má SR najväčšie nesplnené záväzky z predvstupového procesu. Pomoc má taktiež umožniť rýchlejšie a ľahšie implementovanie európskych smerníc.
Hovorca ministerstva Peter Višváder objasnil, že na ochranu a racionálne využitie vôd bude vyčlenených 915,6 mil. eur, na protipovodňovú ochranu 120 mil. eur, do ochrany ovzdušia a minimalizácie nepriaznivých vplyvov zmeny klímy bude nasmerovaných 180 mil. eur, prioritná os odpadové hospodárstvo získa 485 mil. eur, na ochranu a regeneráciu prírodného prostredia a krajiny bude vyčlenených 50,7 mil. eur. a na technickú pomoc 48,6 mil. eur. Na spolufinancovanie z národných zdrojov je určených 317,6 mil. eur.