SME

Na UKF rokovali odborníci o perspektívach vedy na Slovensku

Nitra 15. novembra (TASR) - Predstaviť možnosti naplnenia vládneho dokumentu s názvom Dlhodobý zámer štátnej vednej a technickej politiky do roku 2015 ...

Nitra 15. novembra (TASR) - Predstaviť možnosti naplnenia vládneho dokumentu s názvom Dlhodobý zámer štátnej vednej a technickej politiky do roku 2015 a vytvoriť priestor na diskusiu odborníkov k tejto problematike bolo cieľom národnej konferencie Perspektívy vedy a techniky na Slovensku, ktorá sa dnes konala na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre.

Na podujatí pripravenom nitrianskou univerzitou a Ministerstvom školstva SR v rámci Európskeho týždňa vedy na Slovensku sa zúčastnilo vyše dvesto vedcov, výskumníkov, pedagógov, študentov a vedeckých pracovníkov vysokých škôl, pracovníci vývojových útvarov veľkých firiem a spoločností i zástupcovia podnikateľov. Popri konkretizovaní úloh vedeckých pracovísk, akademických ústavov a špeciálnych vývojových a výskumných organizácií položili odborníci dôraz na výchovu, vzdelávanie a celoživotné prehlbovanie kvalifikácie vedcov a výskumníkov.

SkryťVypnúť reklamu

"Je veľmi dôležité, aby sa poznatky vedy premietli nielen do vzdelávania, ale aj do bežného reálneho života s cieľom zvýšenia jeho kvality, zlepšenia výkonnosti ekonomiky a hospodárstva. Univerzita pripravuje študijné programy, ktoré sú šité pre prax, pre potreby obyvateľov, aby sa čo najlepšie uplatnili na trhu práce," povedal pre TASR rektor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Libor Vozár.

Základné podmienky naplnenia Dlhodobého zámeru štátnej vednej a technickej politiky do roku 2015 charakterizoval vedúci služobného úradu Ministerstva školstva SR František Schlosser. Pripomenul, že účasť vedy a techniky na hospodárskom a spoločenskom rozvoji Slovenska na požadovanej úrovni sa môže dosiahnuť iba prípravou a výchovou kvalifikovaných odborníkov, vedcov a výskumníkov, ako aj vytvorením modernej technickej infraštruktúry výskumu a vývoja. Naplnenie zámerov programu rozvoja vedy a techniky si bude vyžadovať podporu z rôznych zdrojov. "Bude to podpora zo štrukturálnych fondov, z prostriedkov 7. rámcového programu pre výskum, štátneho rozpočtu i z podnikateľských zdrojov," konkretizoval Schlosser. Ďalšími zdrojmi v podpore vedy a techniky na Slovensku v období do roku 2013 sú a ďalej budú medzinárodné zdroje, v ktorých Slovenská republika uhrádza členské poplatky. Najväčší objem prostriedkov, asi 45 miliárd eur, je pre roky 2007-2013 viazaný práve na 7. rámcový program, z ktorého slovenské organizácie výskumu a vývoja môžu čerpať. "Popri financovaní výskumu a vedy bude potrebné zlepšiť podmienky prenosu získaných poznatkov do praxe, zaviesť základný spoločenský rámec pre hodnotenie všetkých slovenských organizácií výskumu a vývoja, zriadiť centrum pre hodnotenie a certifikáciu výskumu, prehĺbiť popularizáciu vedy a techniky a skvalitniť vzdelávanie a prípravu vedeckých pracovníkov," dodal Schlosser.

SkryťVypnúť reklamu

Odborné vystúpenia a diskusiu rozdelili organizátori do tematických blokov zameraných na perspektívy vedy a techniky a na vzťah výskumu a vývoja k odberateľskej praxi. Odborníci priblížili popri inom úlohy a postavenie agentúr na podporu výskumu a vývoja, ciele rozvoja vedeckej práce na univerzitách, v Slovenskej akadémii vied, poslanie vedecko-technických spoločností, úlohy vedy v energetike, poľnohospodárstve a iných odvetviach hospodárstva. Účastníci konferencie navštívili výstavy Veda-technika-vzdelávanie a výstavu učebných pomôcok a didaktickej techniky Medacta, ktoré sa do soboty 17. novembra konajú v nitrianskom Agrokomplexe.

Správa je rozšírená o 3. a 4. odsek.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 985
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 832
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 173
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 432
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 080
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 630
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 226
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 831
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu