Nitra 15. novembra (TASR) - Predstaviť možnosti naplnenia vládneho dokumentu s názvom Dlhodobý zámer štátnej vednej a technickej politiky do roku 2015 a vytvoriť priestor na diskusiu odborníkov k tejto problematike bolo cieľom národnej konferencie Perspektívy vedy a techniky na Slovensku, ktorá sa dnes konala na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre.
Na podujatí pripravenom nitrianskou univerzitou a Ministerstvom školstva SR v rámci Európskeho týždňa vedy na Slovensku sa zúčastnilo vyše dvesto vedcov, výskumníkov, pedagógov, študentov a vedeckých pracovníkov vysokých škôl, pracovníci vývojových útvarov veľkých firiem a spoločností i zástupcovia podnikateľov. Popri konkretizovaní úloh vedeckých pracovísk, akademických ústavov a špeciálnych vývojových a výskumných organizácií položili odborníci dôraz na výchovu, vzdelávanie a celoživotné prehlbovanie kvalifikácie vedcov a výskumníkov.
"Je veľmi dôležité, aby sa poznatky vedy premietli nielen do vzdelávania, ale aj do bežného reálneho života s cieľom zvýšenia jeho kvality, zlepšenia výkonnosti ekonomiky a hospodárstva. Univerzita pripravuje študijné programy, ktoré sú šité pre prax, pre potreby obyvateľov, aby sa čo najlepšie uplatnili na trhu práce," povedal pre TASR rektor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Libor Vozár.
Základné podmienky naplnenia Dlhodobého zámeru štátnej vednej a technickej politiky do roku 2015 charakterizoval vedúci služobného úradu Ministerstva školstva SR František Schlosser. Pripomenul, že účasť vedy a techniky na hospodárskom a spoločenskom rozvoji Slovenska na požadovanej úrovni sa môže dosiahnuť iba prípravou a výchovou kvalifikovaných odborníkov, vedcov a výskumníkov, ako aj vytvorením modernej technickej infraštruktúry výskumu a vývoja. Naplnenie zámerov programu rozvoja vedy a techniky si bude vyžadovať podporu z rôznych zdrojov. "Bude to podpora zo štrukturálnych fondov, z prostriedkov 7. rámcového programu pre výskum, štátneho rozpočtu i z podnikateľských zdrojov," konkretizoval Schlosser. Ďalšími zdrojmi v podpore vedy a techniky na Slovensku v období do roku 2013 sú a ďalej budú medzinárodné zdroje, v ktorých Slovenská republika uhrádza členské poplatky. Najväčší objem prostriedkov, asi 45 miliárd eur, je pre roky 2007-2013 viazaný práve na 7. rámcový program, z ktorého slovenské organizácie výskumu a vývoja môžu čerpať. "Popri financovaní výskumu a vedy bude potrebné zlepšiť podmienky prenosu získaných poznatkov do praxe, zaviesť základný spoločenský rámec pre hodnotenie všetkých slovenských organizácií výskumu a vývoja, zriadiť centrum pre hodnotenie a certifikáciu výskumu, prehĺbiť popularizáciu vedy a techniky a skvalitniť vzdelávanie a prípravu vedeckých pracovníkov," dodal Schlosser.
Odborné vystúpenia a diskusiu rozdelili organizátori do tematických blokov zameraných na perspektívy vedy a techniky a na vzťah výskumu a vývoja k odberateľskej praxi. Odborníci priblížili popri inom úlohy a postavenie agentúr na podporu výskumu a vývoja, ciele rozvoja vedeckej práce na univerzitách, v Slovenskej akadémii vied, poslanie vedecko-technických spoločností, úlohy vedy v energetike, poľnohospodárstve a iných odvetviach hospodárstva. Účastníci konferencie navštívili výstavy Veda-technika-vzdelávanie a výstavu učebných pomôcok a didaktickej techniky Medacta, ktoré sa do soboty 17. novembra konajú v nitrianskom Agrokomplexe.
Správa je rozšírená o 3. a 4. odsek.