AKTUALIZOVANÉ 18:28

Bríza odchádza z pozemkového fondu, obvinil človeka zo Smeru

Námestník šéfa SPF, ktorého súhlas s prevodom pozemkov vyvolal doteraz zrejme najväčší spor v koalícii, sa rozhodol odstúpiť z funkcie.

(Zdroj: SME - PAVOL FUNTÁL)

Námestník šéfa Slovenského pozemkového fondu Branislav Bríza, ktorého súhlas s kontroverzným prevodom pozemkov pod Vysokými Tatrami vyvolal doteraz zrejme najväčší spor v koalícii, sa rozhodol odstúpiť z funkcie.

Povedal to na dnešnej tlačovej konferencii. Rozhodnutie Brízu ocenil premiér Robert Fico, ktorý jeho odchodom z vedenia SPF podmieňoval ďalšie fungovanie vládnej koalície.

"Rozhodnutie ĽS-HZDS stiahnuť pána Brízu je prvým správnym krokom k vyriešeniu tohto škandálu s nakladaním pozemkov na SPF," reagoval premiér Fico v stanovisku, ktoré ČTK poskytla jeho hovorkyňa Silvia Glendová. Zopakoval, že Generálna prokuratúra by mala využiť všetky právne možnosti na vrátenie kontroverzných pozemkov do vlastníctva štátu.

VIDEO: Bríza sa rozhodol odstúpiť


"Je to moje slobodné rozhodnutie. Nechcem byť nástrojom na politické boje a nezmyslené obviňovania, ktoré sú spojené s kauzou," vyhlásil Bríza. Nie si je vedomý žiadneho pochybenia a v Správnej rade SPF zatiaľ ostáva. Na políciu nebol v kauze reštitúcií pozemkov ani predvolaný, ani vypočúvaný. Ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu, ktorý je na zahraničnej pracovnej ceste, chce požiadať o uvoľnenie z funkcie v SPF ešte v priebehu dneška.

"Cieľom tejto kauzy je diskreditácia pána Brízu, ktorý zákon nikdy neporušil, a jeho odstránenie z fondu, nakoľko ako jediný má na starosti krížovú kontrolu," zastal sa Brízu minister Jureňa v stanovisku, ktoré ČTK poslala jeho hovorkyňa Magdaléna Králová.

Bríza nepriamo obvinil šéfa fondu, nominanta Ficovho Smeru

Odstupujúci námestník trval na tom, že vo fonde neporušil zákon, nepriamo naopak obviňoval šéfa fondu a nominanta Ficovho Smeru-SD Miloslava Šebeka. Za celou kauzou je podľa neho snaha odstrániť krížovú politickú kontrolu v SPF. Tvrdil totiž, že vo fonde dlhší čas upozorňoval na nezákonné praktiky. Na Šebeka chce dokonca podať trestné oznámenie za neoprávnené využívanie služobného auta. "Žiadal o antidatovanie dokumentu, ktorý ho oprávňuje na to, aby mohol využívať (služobné) auto," povedal.

Pozemky vo Veľkom Slavkove, ktoré od SPF získali reštituenti, sú podľa Brízu ornou pôdou, ktorá ani zďaleka nemá hodnotu 1,5 miliardy, ako uvádza opozícia. Reštitúcia bola podľa Brízu už dlho pripravovaná. "Boli to reštitúcie, ktoré boli prichystávané niekoľko rokov regionálnymi pracovníkmi (...), ktorí boli za bývalej vlády na pozícii regionálnych riaditeľov," povedal Bríza. Zdôraznil tiež, že išlo o pridelenie pozemkov ľuďom, ktorí o pôdu prišli po druhej svetovej vojne.

Navyše podľa neho fond nezodpovedá za to, akým spôsobom oprávnené osoby s reštituovanou pôdou naložia, prípadne za akú cenu ich predajú. To, že pozemky predali firme blízkej ĽS-HZDS, bolo slobodné rozhodnutie majiteľov pôdy, dodal. S firmou GVM, ktorá od reštituentov pozemky odkúpila, Bríza nemá podľa vlastných slov žiadne kontakty.

Podľa Dzurindu je za dianie vo fonde zodpovedný minister Jureňa a premiér Fico

Je evidentné, že predseda vlády Robert Fico a vládna koalícia sa usilujú zamiesť škandál Slovenského pozemkového fondupod koberec. Uviedol to dnes na brífingu predseda SDKÚ - DS a expremiér Mikuláš Dzurinda. "Stalo sa to, čo sme očakávali. Koalícia sa bude usilovať obetovať bezvýznamné figúrky, aby hra zvaná krádež mohla pokračovať," uviedol pred novinármi Dzurinda.

Zodpovednosť nesú podľa Dzurindu predseda vlády Robert Fico a minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa. Opozícia podá, podľa Dzurindu "celkom jednoznačne", návrh na vyslovenie nedôvery Jureňovi. Podľa Dzurindu by mal Jureňa niesť ako minister politickú zodpovednosť za fungovanie SPF.

"Pokojne môže teraz predseda vlády odvolať pána Šebeka. Príde nový Šebek a nový Bríza a krádeže budú pokračovať," povedal expremiér. Podľa neho nemožno kauzu s pozemkami takto nechať, "lebo z tej zlodejčiny, z tej krádeže, sa Slovensku ani jedna koruna nevrátila späť". Vláda podľa Dzurindu nepodniká žiadne kroky, aby sa pozemok vrátil štátu. Dôsledky musia byť preto podľa neho politické. "Politické, to znamená tie, ktoré sa týkajú ústavných činiteľov," uviedol.

Dzurinda nevylúčil, že opozícia podá návrh na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády. "Musíme byť trpezliví, všetko má svoj čas. A preto sa domnievam, že sa sústredíme na ministra pôdohospodárstva, ktorý je predsa len politicky celej tej kauze najbližšie, pretože tá lúpež sa odohrala v rezorte pôdohospodárstva. Opozícia bude podľa Dzurindu zvažovať všetky kroky, "pri odhaľovaní škaredej hry, ktorú hrá dnes so Slovenskom vládna koalícia".

Opozícia sa podľa Dzurindu nebude snažiť spojiť Jureňovo odvolanie s odvolaním predsedu Národnej rady SR Pavla Pašku. "Ja si nemyslím, že sa to budeme pokúšať spájať. V pondelok dáme podpisy na vyslovenie nedôvery alebo výmenu predsedu NR SR. V pondelok je rokovanie opozičnej rady, kde si dohodneme postup, ale tie dve veci spolu nesúvisia," uviedol expremiér, podľa ktorého sa budú tieto dva návrhy riešiť na dvoch osobitných schôdzach parlamentu.

V pondelok preberú koaličnú zmluvu

V kauze okolo Slovenského pozemkového fondu boli podľa predsedu SNS Jána Slota postupy dohodnuté v koaličnej zmluve. Ich nedodržaním sa bude v pondelok zaoberať koaličná rada, na ktorú prídu za každú stranu výnimočne traja delegáti. „Niežeby bola porušená koaličná zmluva, ale nedodržali sa niektoré postupy koaličnej zmluvy, že mali byť pred týmto nedorozumením zostavené komisie odborníkov, ktorí si názory mali vyštrngať,“ povedal dnes Slota pred novinármi po stretnutí s predsedom Ľudovej strany-HZDS Vladimírom Mečiarom.

VIDEO: Slota po stretnutí s Mečiarom


KAMERA: Silvia Pňačková

Slota si myslí, že Mečiar cíti, že urobil chybu v kauze pozemkového fondu. Za hlúpu otázku považuje, či Mečiar za odstúpenie námestníka fondu Branislava Brízu bude niečo požadovať. „Nič nebude žiadať. Predovšetkým, aby sme boli Slováci a nerobili cirkus pre niekoho mimo hraníc, ktorý nám chce škodiť a ťahali sme spolu za jeden koniec povrazu,“ uviedol Slota. Podľa neho totiž opozícia, SMK a možno niekto spoza hraníc sa teší, že tu bola nejaká koaličná kríza.

Slota je spokojný

Podľa Slotu Bríza odstupuje sám z vlastnej vôle. „Ja som spokojný na výsosť,“ povedal Slota v súvislosti s odstúpením Brízu. Líder národniarov nevidí dôvod, aby z funkcie odstúpil aj minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa. „Nikto nepovedal, že Jureňa je do tohto konfliktu zatiahnutý. Ministerstvo pôdohospodárstva je taký moloch, že keby minister mal o každej veci vedieť, to by skončil veľmi rýchlo v blázinci,“ vyhlásil Slota.

Slota podľa vlastných slov absolvoval s Mečiarom príjemný rozhovor. Jeho obsahom bolo, že na základe čoho vznikla táto mediálna bomba. „Na základe búrky v hrnci. Tak rýchlo skončila, ako sa aj začala," dodal Slota.

Opozícia kritizovala aj Jureňu

Koaličný spor vypukol po zverejnení informácií o prevode zhruba milióna štvorcových metrov pozemkov, ktoré získala firma údajne blízka Mečiarovej strane. Bríza podľa denníka Sme pridelil pozemky v rámci reštitúcií ľuďom, od ktorých ich odkúpila firma GVM za 13 miliónov. Pozemky pod Tatrami však mali trhovú hodnotu vraj až 1,5 miliardy korún.

Zatiaľ čo Fico žiadal odvolanie iba samotného Brízu, opozícia za transakciu s pozemkami kritizovala aj ministra pôdohospodárstva z ĽS-HZDS Miroslava Jureňu, ktorý je v súčasnosti na zahraničnej služobnej ceste.

Sporné body kontroverzných zmlúv podpísaných pozemkovým fondom
 • Branislav Bríza (ĽS-HZDS) ako predseda Správnej rady fondu v zastúpení vtedajšieho generálneho riaditeľa SPF Františka Hideghétyho v apríli podpísal údajne 15 zmlúv. Podľa zmluvy v rámci reštitúcie sa previedli pozemky na ľudí z východného a južného Slovenska
 • siedmim reštituentom boli pridelené pozemky v štyroch lukratívnych lokalitách: Vígľaš, Podkonice, Baláže a Veľký Slavkov
 • jednou z kontroverzných transakcii s reštituovanými pozemkami bol predaj milióna metrov štvorcových pôdy vo Veľkom Slavkove, ktorú neskôr kúpila firma GVM za 13 miliónov korún, hoci jej trhová cena je vraj stonásobne vyššia
 • spoločníkom vo firme GVM, ktorá sprostredkúva predaj, prenájom a kúpu nehnuteľností, je podnikateľ Milan Bališ. Bališ sa spoznal so šéfom ĽS-HZDS Vladimírom Mečiarom údajne prostredníctvom bývalého šéfa oceliarní VSŽ Košice Alexandra Rezeša. Bališova firma Guard robila v minulosti Rezešovi ochranku. Bališ vraj zoznámil Mečiara s nemeckým podnikateľom Petrom Zieglerom, od ktorého si mal šéf HZDS požičať peniaze na svoju vilu Elektra. Mečiarovi má byť blízky aj konateľ spoločnosti GVM Pavol Talčík. Médiá upozornili na to, že firma PH, v ktorej je Talčík tiež konateľom, vlastní penzión Natália v susedstve Mečiarovej vily v Trenčianskych Tepliciach.
ČTK

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 3. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 4. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 7. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 8. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 10. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 1. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 2. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 3. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 4. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 5. Univerzita vyTVORená nápadmi študentov!
 6. Slovenské mestá môžu využiť eurofondy na zelené strechy
 7. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 8. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 9. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 10. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 12 065
 2. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 5 165
 3. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 4 197
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 3 131
 5. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 474
 6. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 1 968
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 941
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 882
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 361
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 209

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Oligarchovia v médiách nie sú filantropi, ide im o vplyv

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

KOMENTÁRE

Držme sa my len Ruska! Veď aj tam je Západ

Váhanie a spor v otázke MiG-ov naznačujú dvojtvárnosť Slovenska.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

Neprehliadnite tiež

Domov

Most-Híd navrhuje zlúčenie rôznych škôl do vzdelávacích centier

Zabezpečil by sa tak jednotný manažment vzdelávania či efektívnejšie nakladanie s financiami.

Domov

Gajdoš vylúčil nákup stíhačok z Ruska, rokuje sa s viacerými výrobcami

Keby Gajdoš chcel slúžiť ruským záujmom, konal by tak, ako dnes, myslia si v SaS.

Domov

Ochrana a spracovanie osobných údajov sa budú riadiť podľa nového zákona

Práva dotknutých osôb prispôsobili dnešnej elektronickej dobe.