Bratislava 17. apríla (TASR) - Legislatívna rada vlády (LRV) sa bude na dnešnom zasadnutí zaoberať doplneným znením návrhu zákona o elektronickom podpise, ktorý predkladá Ministerstvo hospodárstva SR. Ide pritom už o desiatu pracovnú verziu návrhu zákona, ktorého prijatie je nevyhnutné na elektronické obchodovanie a zrovnoprávňuje tlačové a elektronické dokumenty.
Po prijatí zákona, ktorého účinnosť sa navrhuje od 1. januára 2002, bude možné napríklad podať daňové priznanie prostredníctvom Internetu, či e-mailom požiadať o stavebné povolenie. Dátové elektronické správy už nebudú diskriminované a budú rovnocenné s písomnými dokumentmi. Elektronický podpis sa zákonom zrovnoprávni s vlastnoručne napísaným a bude právne relevantný. Pre prax však bude dôležité, aby bol elektronický podpis bezpečný. Dosiahne sa to overením pomocou bezpečnostných postupov alebo ich kombináciou, čo zabezpečí identifikáciu osoby, ktorá vytvorila a oprávnene použila elektronický podpis. Elektronický podpis teda možno vymedziť tak, že ide o funkciu odoslanej správy a tajnej informácie, ktorá je známa len držiteľovi súkromného kľúča a možno ho overiť pomocou všeobecne známeho verejného kľúča. Spojenie identifikačných údajov držiteľa súkromného kľúča s verejným kľúčom zabezpečuje certifikát, ktorý obsahuje údaje vylučujúce možnosť zámeny subjektov. Certifikát je verejný a môže ho mať k dispozícii každý, s kým chce podpisovateľ komunikovať a používať elektronický podpis.
Poskytovateľom certifikačných služieb môže byť len právnická osoba akreditovaná Ministerstvom vnútra SR. Tento "overovateľ" je vlastne kvalifikovanou nezávislou treťou stranou potvrdzujúcou, že verejný kľúč, ktorý dáva podpisovateľ k dispozícii, patrí naozaj osobe poskytovateľa a že podpisovateľ vlastní aj zodpovedajúci súkromný kľúč, ktorý ho oprávňuje vyhotovovať elektronický podpis.
Legislatívci prerokujú aj návrh novely Obchodného zákonníka, návrh novely zákona o spotrebnej dani z vína a návrh legislatívneho zámeru zákona o integrácii kontroly na trhu.