Video: Prejav prezidenta Ivana Gašparoviča
Ako dodal, so slobodou prišli aj nové sociálne výzvy, na ktoré mnohí ani neboli pripravení. Aj preto má „naša spoločnosť pred sebou ešte veľa práce pri premene na moderný sociálny štát".
Občanov prezident vyzval, aby neboli pasívni a nerezignovali, pretože „demokracia je živý organizmus a pasívny občan, rezignujúci na život okolo seba, rezignujúci na ochranu slušného života, vytvára živnú pôdu na rozširovanie nálad, ktoré môžu v konečnej podstate ohroziť princípy slobody a demokracie".
Gašparovič pri príležitosti 18. výročia pádu totalitného komunistického režimu pripomenul povinnosť demokratických krajín zasadzovať sa aj o slobodu vo svete. "Členstvo Slovenska v medzinárodných štruktúrach zaväzuje našu politickú reprezentáciu šíriť idey slobody a demokracie aj v krajinách, kde existuje jej deficit.
Schopnosti Slovenskej republiky sa v tejto oblasti určite preukážu po prevzatí Predsedníctva v Rade Európy." Prezident pripomenul pád železnej opony a nadchádzajúci vstup SR do priestoru bez hraníc. Pred osemnástimi rokmi padli ostnaté drôty, ktoré nás oddeľovali od demokratickej Európy. A dnes, v čase výročia týchto udalostí, nás delí už len niekoľko dní od vstupu do Schengenskej hraničnej zóny Európskej únie. Občanom Slovenskej republiky teda pribudne ďalšie právo – slobodný pohyb v Európe bez administratívnych bariér a prekážok."
Prezident sa postavil za budovanie sociálneho štátu, čo je podľa neho povinnosťou každej politickej reprezentácie. Konštatoval, že transformácia po roku 1989, na ktorú mnohí neboli pripravení, priniesla aj tvrdé sociálne dopady. "Sociálne práva a istoty sú súčasťou ideálov slobody a demokracie, spolupodieľajú sa na vytváraní reálnej spokojnosti občana. A o tú nám ide predovšetkým. Aby obete, ktoré priniesli naši občania v mene týchto ideálov, nezostali na polceste. Ide o výzvu, ktorú je povinná napĺňať svojimi rozhodnutiami každá politická reprezentácia, ktorá získala dôveru vo voľbách."
Paška chce viac, než len formálne slobody
Ľuďom treba dať podľa predsedu Národnej rady SR Pavla Pašku viac než len formálne slobody a štatistickú prosperitu, aby posolstvo sedemnásteho novembra ostalo nepoškvrnené. "Iba tak dáme hodnote slobody skutočný obsah, pretože bez materiálneho zabezpečenia je sloboda pre jednotlivca často iba prázdnym gestom. Jedine tým, že budeme načúvať požiadavkám občanov, naplníme nezabudnuteľné posolstvo sedemnásteho novembra, ktoré politikov zaväzuje k rešpektu pred vzdelaním, demokraciou, slobodou a spravodlivosťou," uvádza sa vo vyhlásení Pašku pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu.
Sedemnásty november sa na Slovensku bude podľa Pašku navždy spájať s bojom za slobodu a demokraciu. "Či si pripomíname ešte rok 1939, keď študenti vyjadrili svoj protest proti fašistickej okupácii alebo rok 1989, keď protesty študentov napokon vyústili do pádu totalitného režimu, vždy sa nám pri zmienke o 17. novembri vynára myšlienka slobody ako aj demokratické odhodlanie bežných ľudí, bojujúcich proti mocenskej arogancii a svojvôli," uvádza sa vo vyhlásení.
Podľa šéfa parlamentu je príznačné, že v oboch historických prípadoch to boli práve študenti, ktorí povstali na obranu svojich akademických práv a slobôd. Centrom boja za demokratické hodnoty sa stala univerzita. "Tá istá univerzita, ktorá dnes symbolizuje ekonomické napredovanie v duchu vzdelanostnej ekonomiky. Sedemnásty november teda nie je len symbolom slobodného myslenia, ale aj symbolom významu školstva, vzdelávania a znalostnej ekonomiky."
V hektike budovania voľného trhu ako keby sme podľa Pašku zabúdali na to, čo nás na uliciach v chladných novembrových dňoch spájalo. "Ľudia túžili po skutočnej demokracii, ktorá neignoruje požiadavky širokej verejnosti, bežných ľudí. Demokracii tvoriacej základ fungovania štátu, ktorý pomôže tým, čo sú na to odkázaní. Veď 17. november bol zároveň bojom za sociálnu spravodlivosť a solidaritu, ktoré k vyspelej demokratickej spoločnosti nerozlučne patria," zdôrazňuje predseda NR SR.
Sedemnásty november 1989 ostane v našich spomienkach ako historický míľnik. Otvoril cestu k modernej parlamentnej demokracii, otvoril cestu k samostatnej Slovenskej republike. "Aby však posolstvo sedemnásteho novembra ostalo nepoškvrnené, ľuďom treba dať viac než len formálne slobody a štatistickú prosperitu. Je potrebné im zaručiť sociálne istoty a dostatočnú životnú úroveň. Iba tak dáme hodnote slobody skutočný obsah, pretože bez materiálneho zabezpečenia je sloboda pre jednotlivca často iba prázdnym gestom. Jedine tým, že budeme načúvať požiadavkám občanov, naplníme nezabudnuteľné posolstvo sedemnásteho novembra, ktoré politikov zaväzuje k rešpektu pred vzdelaním, demokraciou, slobodou a spravodlivosťou.
17. november, Deň boja za slobodu a demokraciu, si prezident pripomenie aj položením vencov pri pamätníku popravených a umučených politických väzňov komunizmu na cintoríne v bratislavskom Ružinove.

Beata
Balogová
