SME

Gönczová kritizovala politiku voči Maďarsku

Maďarsko sa podľa ministerky musí v poslednej dobe vysporadúvať s protichodnými odkazmi slovenskej vlády.

Ministerka zahraničných vecí Maďarskej republiky Kinga Göncz (vpravo) a minister zahraničných vecí SR Ján Kubiš (vľavo) počas spoločného rokovania na Mestskom úrade v Štúrove.Ministerka zahraničných vecí Maďarskej republiky Kinga Göncz (vpravo) a minister zahraničných vecí SR Ján Kubiš (vľavo) počas spoločného rokovania na Mestskom úrade v Štúrove. (Zdroj: SITA)

Na pohraničnej rieke Ipeľ pribudnú dva cestné mosty, ktoré spoja Slovensko a Maďarsko. Dohodu o ich výstavbe dnes v Štúrove podpísali slovenský minister zahraničných vecí Ján Kubiš a jeho maďarská kolegyňa Kinga Gönczová.

Maďarská ministerka sa však v čase vyostrených slovensko-maďarských vzťahov nevyhla kritickým zmienkam o politike slovenskej vlády voči Maďarsku.

"Sú to aj symbolické mosty popri konkrétnych mostoch, keď vieme, že boli nejaké napätia. Som hlboko presvedčená, že Slovensko a Maďarsko nemá inú alternatívu, ako veľmi úzku a dobrú spoluprácu," vyhlásila Gönczová. Cestný most medzi Slovenskom a Maďarskom pribudne medzi obcami Peťov a Szécsény, ďalší medzi lokalitou Rároš a Ráróspuszta.

SkryťVypnúť reklamu

Maďarsko sa podľa Gönczovej musí v poslednej dobe vysporadúvať s protichodnými odkazmi slovenskej vlády. "Na jednej strane je počuť proti Maďarom hnevlivé poznámky a potom sú tu gestá aj odkazy, že by bolo dobré udržiavať vzťahy na vysokej úrovni," povedala maďarská ministerka.

Kubiš však kabinet premiéra Roberta Fica obhajoval. "Vláda má iba jeden program, tento program napĺňa, a tie signály, ktoré idú, to sú skôr signály pozitívnych krokov," povedal.

Hoci slovenská vláda viackrát zdôraznila, že jej záleží na dobrých susedských vzťahoch s Maďarskom, premiér nedávno ostro vystúpil proti maďarskému prezidentovi Lászlóovi Sólyomovi, ktorý podľa Fica zneužil súkromnú návštevu Slovenska na politické ciele. Nevôľu v Maďarsku v poslednej dobe vyvolali aj ostré výroky šéfa Slovenskej národnej strany Jána Slotu, ktorého stranu najmä maďarskí politici považujú za nacionalistickú.

SkryťVypnúť reklamu

Gönczová okrem toho nepriamo kritizovala nedávne uznesenie slovenského parlamentu o takzvaných Benešových dekrétoch, ktoré po druhej svetovej vojne pripravili slovenských Maďarov o časť ich občianskych práv. Uznesenie vyvolalo diplomatické napätie medzi krajinami, Benešove dekréty totiž patria k citlivým bodom slovensko-maďarských vzťahov. "Výklad histórie necháme historikom a nie politikom. Toto sa stalo v predchádzajúcich mesiacoch a spôsobilo to problémy, keď sa história vysvetľovala z politického hľadiska," povedala Gönczová.

SMK upozornila Gönczovú na menšinovú politiku vlády

"Kroky slovenskej vládnej koalície viedli k tomu, že teraz musíme hovoriť aj o niektorých reštriktívnych krokoch smerom k maďarskej komunite zo strany slovenskej vlády," povedal Csáky ČTK po rokovaní s maďarskou ministerkou. Zdôraznil, že SMK rovnaké postoje tlmočila tento týždeň aj slovenskému ministrovi zahraničných vecí Jánovi Kubišovi.

SkryťVypnúť reklamu

Šéf SMK informoval ministerku napríklad o snahe ministra školstva a nominanta SNS Jána Mikolaja, aby sa v učebniciach pre národnostné menšiny mohli používať zemepisné názvy len v slovenčine. Csáky tiež ministerku upozornil na údajnú zlú finančnú situáciu komárňanskej univerzity Jánosa Selyeho.

Vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom sa zhoršili pre nedávne uznesenie slovenského parlamentu o nemennosti takzvaných Benešových dekrétov, ktoré po druhej svetovej vojne zasiahli do práv maďarskej menšiny. "Hovorili sme o možnej náprave parlamentného uznesenia (...), myslíme si, že to bol chybný krok," povedal Csáky. Prijatie uznesenia navrhla SNS Jána Slotu, ktorej predstavitelia sú známi ostrými vyjadreniami aj na adresu menšín, politici SMK ju označujú za nacionalistickú stranu. Uznesenie Národnej rady však podporili aj ďalšie parlamentné strany s výnimkou SMK.

SkryťVypnúť reklamu

Csáky dnes naopak privítal, že Gönczová a Kubiš podpíšu dohody o výstavbe dvoch mostov cez pohraničnú rieku Ipeľ. "Pomôže to v (slovenských) regiónoch, kde je vysoká nezamestnanosť, a bude to napomáhať k udržiavaniu vzťahov," uviedol predseda SMK.

Maďarská ministerka má dnes okrem stretnutia s Kubišom na programe napríklad návštevu bilingválneho gymnázia v Štúrove na juhu Slovenska, kde sa žiaci učia v slovenčine aj maďarčine, stretne sa tiež so zástupcami kultúrneho spolku maďarskej menšiny Csemadok.

Slovensko a Maďarsko spoja dva nové mosty na rieke Ipeľ

Na pohraničnej rieke Ipeľ pribudnú dva cestné mosty, ktoré spoja Slovensko a Maďarsko. Dohodu o ich výstavbe dnes v Štúrove podpísali slovenský minister zahraničných vecí Ján Kubiš a jeho maďarská kolegyňa Kinga Gönczová.

Cestný most medzi Slovenskom a Maďarskom pribudne medzi obcami Peťov a Szécsény, ďalší medzi lokalitou Rároš a Ráróspuszta. Podpísanie dohôd tento týždeň odsúhlasila slovenská vláda.

SkryťVypnúť reklamu

"Som veľmi rád, že dnešná návšteva priniesla konkrétny výsledok," doplnil Kubiš. Krajiny okrem toho pripravujú medzivládne dohody o výstavbe viacerých ďalších mostov ponad Ipeľ.

Plán postaviť dva nové mosty dnes ocenil aj šéf opozičnej SMK Pál Csáky, ktorého strana politicky zastupuje asi polmiliónovú maďarskú menšinu. Mosty podľa neho pomôžu slovenským regiónom s vysokou nezamestnanosťou a prehĺbia kontakty medzi krajinami. Na Ipli bolo ešte pred druhou svetovou vojnou vyše 40 mostov, v súčasnosti stoja tri. Pri ceste do Maďarska tak musia občania, ktorí tam dochádzajú napríklad za prácou, niekedy cestovať desiatky kilometrov.

Termín otvorenia plánovaných mostov zatiaľ nie je známy, podľa podpísaných dohôd sa pri ich financovaní počíta aj s peniazmi z Európskej únie. Keďže obe krajiny by mali už na budúci mesiac vstúpiť do takzvaného Schengenského priestoru voľného pohybu osôb, na hraniciach už nebudú pasové kontroly.

SkryťVypnúť reklamu

Vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom sa zhoršili okrem iného pre nedávne uznesenie slovenského parlamentu o nemennosti takzvaných Benešových dekrétov, ktoré po druhej svetovej vojne zasiahli do práv maďarskej menšiny. Gönczová dnes uznesenie parlamentu nepriamo kritizovala.

Diplomatické vzťahy medzi krajinami sa začali ochladzovať od minulého roka, keď sa do vlády dostala Slovenská národná strana Jána Slotu, ktorú najmä maďarskí politici označujú za nacionalistickú.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 296
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 201
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 289
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 8 193
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 775
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 000
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 199
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 064
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu