BRATISLAVA 16. novembra (SITA) - Strašne veľa ľudí étos novembra nikdy nestratilo, mnohí z nich ho mali v sebe už pred novembrom ´89. Predsa sa však v slovenskej spoločnosti, ale nielen v nej, aj v okolitých postkomunistických krajinách deje niečo, čo je v rozpore s étosom novembra ´89. Je to odtrhávanie politiky od ľudí, priorita osobných záujmov, karierizmus, klientelizmus, korupcia, manipulácia s médiami, ľuďmi, uviedol dnes pre agentúru SITA Fedor Gál, jedna z kľúčových osobností novembra 1989 .
"Pre mňa dnešok je predovšetkým o jasnom, presnom pomenovaní problémov, v ktorých žijeme. Na druhej strane považujem za úplne prirodzené, že problémy existujú. Ak by neboli, spoločnosť by bola mŕtva, demotivovaná. V takej sme žili pred novembrom 1989 a to sa už nikdy nezopakuje," povedal počas stretnutia Obnovme étos novembra 1989, ktoré zorganizoval Konzervatívny inštitút M.R. Štefánika.
Eufória, ktorá sprevádzala novembrové udalosti v roku 1989, nemohla podľa neho trvať veľmi dlho, pretože ľudia nepotrebujú, nemôžu a ani nechcú žiť v eufórii. "Chcú žiť bežné, každodenné normálne životy. Podľa môjho názoru sa eufória ´89 stratila zákonite. Čo zákonité nie je, mrzí ma a štve je, že aj ta normalita nie je ešte celkom normálna," zdôraznil. Na Slovensku síce demokracia je, ale slobodných ľudí je ako šafranu. "Máme síce obrovský priestor, šance, ale ľudia nespojujú svoje šance so zodpovednosťou za to, čo robia. Máme síce slobodné médiá, ale často sú závislé od peňazí a úzkych skupinových záujmov," povedal s tým, že máme proste problémy, ktoré sú v rozpore s tým, čomu hovoríme étos novembra ´89. Poukázal tiež na to, že máme dokonca aj predstaviteľov vlády, špičkovej slovenskej politiky, ktorí hovoria, že si november ´89 ani nevšimli. "Toto sú veci, o ktorých treba hovoriť, na ktoré treba ukazovať prstom, pretože tak to má byť," dodal.
Zástupca študentov na novembrových tribúnach Tóno Popovič zdôraznil, že súčasný stav spoločnosti je výsledkom konania konkrétnych jednotlivcov. "To je strašne dôležitá záležitosť, pretože týchto jednotlivcov treba brať na zodpovednosť," dodal. Politológ Tomáš Zálešák zdôraznil, že november ´89 bol skutočnou revolúciou, nie však vo všeobecnom vnímaní revolúcie. "Tentokrát nešlo o pokus, o skok do utópie nejakým totálnym preorganizovaním všetkých vecí, ale o návrat do normality, do nedokonalého, ale skutočného života. Do obmedzenej, ale skutočnej slobody," povedal.