Bratislava 16. novembra (TASR) - Upozorniť na pretrvávajúce problémy vo výkone lekárenskej starostlivosti chcel dnešný 8. lekárnický kongres so zahraničnou účasťou v Bratislave, ktorý organizovala Slovenská lekárnická komora (SLeK).
"Cieľom konferencie bolo aj poukázať na neriešenie legislatívnych problémov, ktoré sú po reforme bývalého ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca v zákone o liekoch," uviedol pre TASR Tomislav Jurík, predseda predstavenstva Unipharma Prievidza. Reforma podľa jeho slov umožnila pochybným subjektom dostať sa k vlastníctvu lekární a tým aj k liekom.
"Lekáreň je zdravotnícke zariadenie a nie obchod," zdôraznil Jurík a zároveň upozornil na skutočnosť, že lekárnikovi nesmie do práce zasahovať žiadna distribučná spoločnosť ani finančná skupina. Hlavným cieľom SLeK je teda ochrániť pacientov pred nekvalifikovanými osobami.
V tejto súvislosti tiež dodal, že čím viac sa oneskoruje novelizácia tohto zákona, tým viac je ohrozené zdravie pacientov, pretože dostávajú lieky viazané na lekársky predpis aj bez neho.
Svoje tvrdenie ilustroval príkladom konkrétnej lekárne, v ktorej SLeK v spolupráci so zdravotnými poisťovňami zistila, že za sledované obdobie bolo v lekárni vydaných presne 1432 liekov s obsahom psychotropných látok bez lekárskeho predpisu. "Sú to lieky, ktoré ovplyvňujú psychiku a cítenie pacienta a môžu sa vydávať len na lekársky predpis," vysvetlil Jurík.
Na dnešnom stretnutí s novinármi hovoril o skúsenostiach so zavedením degresívnej marže na lieky v Českej republike aj Lubomír Chudoba z Českej lekárnickej komory. Podľa slov Jána Valjana zo SLeK je degresívna marža bežným regulačným mechanizmom v celej Európe. V tejto súvislosti upozornil najmä na to, že slovenské lekárne by mohli mať problém s jej technickým nábehom.