Bratislava 16. novembra (TASR) - V procese hľadania možnosti finančných náhrad pre neštátnych vlastníkov a užívateľov pozemkov v chránených územiach dospel Výbor vlády SR pre obnovu a rozvoj Vysokých Tatier k predbežným výpočtom, akú sumu by mohli vlastníci dostať ako náhradu za ujmu. V priemere by malo ísť o 1200 korún na rok za jeden hektár. Tajomník výboru Martin Macharik to dnes pre TASR uviedol pri príležitosti konferencie Právne a finančné nástroje ochrany prírody na Slovensku, ktorú zorganizoval Inštitút aplikovanej ekológie Daphne.
"Momentálne hľadáme dajaký rozumný výpočet, kde by sa dalo zohľadniť celoslovenské hľadisko," povedal Macharik s dôvetkom, že je mnoho faktorov, ktoré to ovplyvňujú. Vysvetlil, že hľadanie riešenia komplikuje napríklad rôznorodosť drevín, ktoré pripadajú pri počtoch do úvahy alebo zlá kvalita štatistických údajov vo vzťahu k reálnym údajom.
Ročná ujma sa zatiaľ podľa pracovných údajov v závislosti od typu drevín, ktoré sa na území nachádzajú, pohybuje od 300 do 3000 korún. Priestor na hľadanie spravodlivých výšok náhrad je veľký a v pripomienkovom konaní, ktoré by malo byť v priebehu pár mesiacov, bude priestor na argumentáciu, pokračoval Macharik.
Súčasná situácia, keď je vlastníkovi vyplácaná jedna čiastka raz za desať rokov, je neprijateľná pre Úniu regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska. Ako pre TASR vysvetlil predseda únie Juraj Vanko, terajší stav je administratívne náročný, komplikovaný a vopred nezaručuje vyplatenie. Únia preto víta iniciatívu vlády v riešení problému. "Proces je ale iba na začiatku a bude veľmi dlhý."
Finančné náhrady by sa podľa Vanka nemali odvíjať iba od typu drevín, ktoré sa v ňom nachádzajú, nakoľko nezodpovedajú hodnote lesa. "Bude treba hľadať metodiku, ktorá bude prijateľná pre všetky strany," skonštatoval. Upozornil, že ak vlastník poruší na svojom území nejaký biotop, má štát metodiku, koľko zato vlastník zaplatí. Pre vlastníkov by do úvahy pripadalo aj riešenie v podobe výmeny pozemkov.