Bratislava 17. novembra (TASR) Len jedného Slováka súdili po Nežnej revolúcii v novembri 1989. Kauzu bývalého šéfa Štátnej bezpečnosti Alojza Lorenca, ktorý podľa medializovaných informácií v súčasnosti pracuje pre skupinu Penta Group, uzavrel Vyšší vojenský súd v Trenčíne v apríli 2002. Odvolací senát odsúdil tohto bývalého prvého námestníka ministra vnútra ČSFR na 15 mesiacov podmienečne s odkladom na tri roky.
Trestného činu sa Lorenc podľa súdu dopustil tým, že v rokoch 1988-89 nariadil a organizoval preventívnu izoláciu 11 odporcov komunistického režimu v celách predbežného zadržania. Lorenc sa po vynesení rozsudku vyjadril, že je nevinný.
Ešte v októbri 1992 ho odsúdil Vyšší vojenský súd v českom Tábore na štyri roky väzenia. Uznal ho vinným z toho, že od októbra 1988 do 17. novembra 1989, najmä v čase očakávaných protestných akcií občanov, bol medzi tými činiteľmi, ktorí nariaďovali a organizovali na celom území vtedajšej republiky izoláciu veľkého počtu osôb. Zneužíval tak zákon o Zbore národnej bezpečnosti. V máji 1993 odvolací senát Vrchného vojenského súdu v Prahe potvrdil rozsudok prvostupňového súdu v Tábore. Lorenc ako občan Slovenskej republiky však na výkon trestu do väzenia v Českej republike nenastúpil.
Svetové združenie bývalých československých politických väzňov (SZČPV) na svojej internetovej stránke píše: Výsmechom všetkým zabitým na hraniciach je hanebný postup slovenskej justície, ktorá proces s Lorencom na Slovensku, kam odišiel po rozpade Československa, po viacerých prieťahoch ukončila odsúdením na smiešny podmienečný trest 15 mesiacov.
Paradoxne, tvrdí ďalej SZČPV, podmienkou pre podnikanie na Slovenku je bezúhonnosť. "Na rozdiel od bývalých politických väzňov, ktorých rehabilitovali len čiastočne a ponechali im zostatkové tresty, Lorenc ako podmienečne odsúdený pokojne podniká v oblasti informatívnej a zabezpečovacej techniky a oficiálne zabezpečuje ochranu finančnej skupiny Penta so sídlom v daňovom raji na Cypre a nedá sa vylúčiť, že sa môže podieľať priamo na jej riadení, dodáva SZČPV.