BRATISLAVA 17. novembra (SITA) - Na Železnej studničke plánujú investori viaceré stavebné projekty, pri troch z nich posudzujú na Ministerstve životného prostredia Slovenskej republiky vplyv na životné prostredie. Pre agentúru SITA to uviedli riaditeľ odboru hodnotenia a posudzovania vplyvov na životné prostredie Oleg Havasi a zodpovedný pracovník na Ministerstve životného prostredia Slovenskej republiky Tomáš Černohous. Ide o prestavbu areálu Sanatória Železná studnička Bratislava, Bratislava Železná studnička - Hotel na mieste bývalej Rybárskej reštaurácie a rekonštrukcia Hotela Snežienka. Termín predloženia správy o hodnotení na MŽP SR pre tieto projekty je v rukách navrhovateľov, pretože na predloženie správy o hodnotení nestanovuje zákon žiadny časový limit. Výstavba navrhovaných budov bude možná až na základe platných povolení, podmienkou ich vydania je zase ukončenie procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie vydaním záverečného stanoviska. Prvý hotel na Železnej studničke chce stavať Euro Active Group na mieste bývalej Rybárskej reštaurácie, ďalší chce firma Snowdrop zrekonštruovať z bývalej reštaurácie Snežienka a sanatórium chce prestavať spoločnosť Arca Capital Slovakia.
Ako povedal projektant hotela na mieste Rybárskej reštaurácie Marek Varga, pripomienok z Ministerstva životného prostredia SR, ktoré spracúvajú, je veľa a sú technického charakteru. Riešia najmä dve zásadné, a to otázku parkovania a dopravy a preložky potoka Vydrica. Pri pripomienkach sa budú snažiť hlavne o kompromis, povedal pre agentúru SITA Varga. Dátum odovzdania materiálu späť na ministerstvo nevedel spresniť. Spoločnosť Euro Active Group chce hotel s relaxačnými a stravovacími možnosťami postaviť po pravej strane prístupovej komunikácie Cesta mládeže, približne kilometer od železničného mosta v smere od Partizánskej lúky na Železnej studničke. Hotel by mal nahradiť nedokončený skelet pôvodnej stavby Rybárskej reštaurácie s ubytovaním v Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty. Stavba by mala byť hotová do októbra budúceho roka. Celý komplex by mal pozostávať z troch celkov. Jeho súčasťou by okrem hotela s kapacitou 120 lôžok mala byť aj reštaurácia so 190 stoličkami a 30 ďalšími miestami pri bare, kaviareň, relaxačné priestory či konferenčná miestnosť s kapacitou približne 180 osôb. Na parkovisku by mohlo parkovať 52 áut. Objekt by mal byť pritom dopravne napojený zo súčasnej obslužnej komunikácie Cesta mládeže.
Aj v prípade hotela na mieste bývalej reštaurácie Snežienka zapracúvajú pripomienky. Ako povedal konateľ spoločnosti Ekojet, ktorá je spracovateľom dokumentácie o posudzovaní vplyvov činnosti na životné prostredie, Tomáš Šembera, pripomienky sa týkajú dopravy, budúceho využitia územia, ako aj zosúladenia s pripravovanou urbanistickou štúdiou. Termín odovzdania správy o hodnotení však ani Šembera nevedel spresniť. Na mieste v súčasnosti nefunkčnej trojpodlažnej budovy bývalej Snežienky by mal vyrásť hotel s reštauráciou na prízemí, z ktorej bude východ na terasu. Hotel by mal mať šesť nadzemných podlaží, z ktorých posledné bude ustupujúce. Na úrovni druhého podlažia majú byť izby pre hostí, kancelárie správcu hotela a wellness zóna, na treťom až piatom podlaží izby pre klientov hotela, na piatom podlaží aj štyri apartmány. Posledné, šieste podlažie bude vyčlenené pre dva veľkopriestorové apartmány s terasami. Súčasťou hotela bude aj jedno podzemné podlažie, kde bude 26 parkovacích miest, na povrchových parkoviskách by malo byť 23 alebo 24 miest.
Areál sanatória by mal po prestavbe ďalej slúžiť na rekreáciu, oddych. Pôvodnú budovu sanatória by po rekonštrukcii chceli rozšíriť o prístavbu vodoliečby. Okrem tejto centrálnej budovy by tu malo byť 24 trojpodlažných rekreačných domov, rekreačná budova a športoviská. V areáli by tiež mal byť krytý aj vonkajší plavecký bazén, telocvičňa, sauna, solárium, tenisové kurty či reštaurácia. Navrhovaná jednopodlažná garážová budova bude slúžiť na parkovanie 19 osobných automobilov. Investor Arca Investments však nechcel povedať nič bližšie. Ako pre agentúru SITA uviedla Monika Dobrovodská zo spoločnosti , "v súčasnosti sa stále pracuje na podkladoch k projektu, spracúvajú sa pripomienky a mnohé otázky sú ešte otvorené."
V lokalite Železnej studničky sa opravujú aj dva z deviatich mlynov. Hrubá stavba Klepáča, ôsmeho mlyna na potoku Vydrica, je hotová. Je to zatiaľ jediný zrekonštruovaný mlyn z deviatich. Združenie Klepáč plánuje v areáli obnoviť výletnú reštauráciu. Píše sa to na portáli bratislava.sme.sk. Budú tam aj ihriská a stanová základňa. Vo vnútri mlyna majú byť klubovne. V priestoroch mlyna bude jedna veľká sála určená na viacúčelové využitie, na poschodí bude byt pre správcu. Ostatné priestory budú k dispozícii deťom a mládeži. Stavbu v minulosti čiastočne zbúrali a sčasti sa sama rozpadla. Ako mlyn slúžila až do roku 1911.
Deviaty mlyn v súčasnosti rekonštruuje spoločnosť Euro Active Group, povedal pre agentúru SITA konateľ firmy Michael Dragašič. Doteraz sa uskutočnili zabezpečovacie, statické a stavebné práce, aby sa zachránili existujúce historické prvky. Pri obnove sa postupuje podľa fotografií z doby okolo roku 1900 a dobových projektov nachádzajúcich sa v mestskom archíve mesta Bratislava, na projekte pracujú odborníci na ochranu a rekonštrukciu pamiatok. V ďalších fázach budú spolupracovať projektanti, ktorí majú skúsenosti s rekonštrukciami národných kultúrnych pamiatok. Zámer sa spracuje v súlade s novým územným plánom Bratislavy. Spoločnosť Euro Active Group rokuje s vlastníkom objektu - Lesmi SR, zatiaľ však rokovania ukončené nie sú.
Deviaty mlyn bol posledným z mlynov na Vydrici. Je zachytený na mape z roku 1734 a ako mlyn fungoval do roku 1868. Na začiatku 20. storočia ho prestavali na letný penzión s reštauráciou a po druhej svetovej vojne adaptovali priestory na byty a kancelárie. Veľká prestavba na začiatku 20. storočia úplne prekryla všetky staršie fázy a zlikvidovala aj mlynské zariadenia.
ky;sy;pe