Košice 17. novembra (ČTK) - Gaštany, papier, hliníkové viečka, starý chlieb, to všetko sa dodnes zbiera na základných školách na Slovensku. Organizované zbery pripravuje väčšina škôl, získané peniaze najčastejšie využijú na nákup učebných pomôcok, časť ako odmenu pre najvýkonnejšiu triedu. Jesenné a jarné zbery surovín môžu vyniesť ročne vyše 10.000 korún, povedali ČTK zástupcovia viacerých škôl.
"Organizujeme zbery nepretržite, dodnes sa žiaci do takýchto akcií vedia zapojiť," uviedla Eva Sabová zo Základnej školy na Užhorodskej ulici v Košiciach. Úspech zberu závisí od motivácie žiakov, najväčší úspech má zber starého papieru. Zapoja sa do neho podľa Sabovej takmer všetci žiaci, okrem študentov najvyššieho ročníka. Tí sa už nosiť balíky zviazaného papiera zdráhajú.
Škola okrem papiera zbiera gaštany a aj starý chlieb. V zoologickej záhrade, kam suché pečivo posielajú, majú totiž adoptované jedno zo zvierat. Podľa Sabovej škola zberom ročne získa niekoľko tisíc korún, časť peňazí získa najlepšia trieda na svoj výlet.
Na základnej škole v Vrbovom zbierajú žiaci najmä papier. "Ročne to vynesie približne 15.000 korún, všetko získavajú triedy," povedala riaditeľka školy Irena Polláková. Každý rok na škole vyzbierajú dva kontajnery papiera, získané peniaze potom žiaci využijú na exkurzie a výlety. Na škole sa pokúsili zbierať aj plastové fľaše a hliníkové viečka, po skončení zberu však nenašli firmu, ktorá by suroviny vykúpila.
"Zbierame papier, minulý rok sme nazbierali 18 ton, utŕžili sme do 15.000 korún," uviedol riaditeľ základnej školy v Poprade Ján Košťálik. Žiaci podľa neho zbery obľubujú, škola im k tomu pridáva špeciálnu motiváciu. Najlepší získavajú kartičku "neskúšaj ma", ktorú môžu na nepríjemných hodinách využiť. Škola organizuje zbery dvakrát v roku, na jeseň a na jar.
Podľa pedagógov sa žiaci do zbierania surovín zapájajú podobne ako v rokoch socializmu. Hoci zbery boli v tom čase takmer povinné, učitelia ich dodnes propagujú aj ako prostriedok k environmentálnej výchove.
igr prl