Bratislava 18. novembra (TASR) - Seizmológovia predpokladajú, že ohniskové zóny pre výskyt zemetrasení, sa nachádzajú aj v okolí Banskej Bystrice, Banskej Štiavnice a Kremnice a na severnom Slovensku. K takýmto úvahám ich vedú historické údaje spred roku 1900.
"Môžeme len konštatovať, že ohnisková zóna je aj niekde v oblasti stredného Slovenska. O zónach na severnom Slovensku môžeme povedať ešte menej. Musíme jednoducho počkať na viac seizmometricky zaznamenaných a lokalizovaných zemetrasení," uviedol vedúci Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie Univerzity Komenského Peter Moczo.
Rizikových oblastí je na Slovensku niekoľko, tento mesiac sa spustila do prevádzky lokálna seizmická sieť východné Slovensko, ktorá monitoruje zónu okolia Vihorlatu, kde došlo od roku 1652 k viac ako 40 zemetraseniam s makroseizmickými účinkami.
"Po východnom Slovensku by logicky mali nasledovať výstavby sietí v zónach Komárno, Pernek a Dobrá Voda, kde v minulosti došlo k veľmi silným zemetraseniam," dodal Moczo.
Historické záznamy hovoria o zemetrasení na strednom Slovensku v roku 1443, ktoré podľa opisov v kronikách mohlo mať intenzitu vyše osem stupňov z 12 stupňovej makroseizmickej stupnice EMS. Rovnako silno sa otriasala zem v roku 1773 v Komárne pričom zahynulo 63 ľudí a na Dobrej Vode v roku 1906, kde však nedošlo k smrteľným stratám, pretože išlo o riedko obývanú a zastavanú oblasť.
Posledné "citeľné" zemetrasenie bolo na východnom Slovensku v máji 2003 a jeho lokálne magnitúdo dosiahlo 4,2; intenzita dosiahla šesť stupňov EMS. Reálne podľa seizmológov možno na Slovensku očakávať zemetrasenie 126-krát silnejšie. Energia sa na našom území totiž kumuluje, Zem sa stále vyvíja a tak seizmológovia právom nevylučujú, že k podobnému úkazu, ktorý pocíti celé územie Slovenska, môže opätovne dôjsť.
Od roku 2004, odkedy funguje národná seizmická sieť, zaznamenali odborníci na našom území 169 zemetrasení, čo je viac ako za celé 20. storočie dokopy.