BRATISLAVA 18. novembra (SITA) - Najčastejšie porušenia práv občanov, ktorých sa dopúšťa samospráva sa týkajú stavebného konania, vybavovania sťažností, petícií a poskytovania informácií. Vyplýva to zo sťažností, s ktorými sa na verejného ochrancu práv Pavla Kandráča obracajú občania. Ako ďalej agentúru SITA informovala asistentka pre styk s médiami Kancelárie verejného ochrancu práv Zuzana Štukovská, ombudsman dostáva aj sťažnosti na platenie miestnych daní a poplatkov za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.
V stavebných konaniach je príčinou zbytočných prieťahov v konaní okrem iného aj nedostatočná odbornosť zodpovedných pracovníkov. Niektoré stavebné úrady nechápu svoju pôsobnosť ako prenesený výkon štátnej správy, ale ako výkon samosprávnej funkcie, čím sa stavebné konania zbytočne a neadekvátne predlžujú, informovala Štukovská. Na prieťahy v konaní, no najmä nedodržanie zákonných lehôt, upozorňujú občania najčastejšie aj pri sťažnostiach na vybavovanie petícií. Hoci mestá a obce sú, podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám, povinné sprístupniť informácie na žiadosť občanov, vo viacerých prípadoch sa k nim občania dostali až po výzve a upozornení verejného ochrancu práv.
Mestá a obce nezohľadňujú v niektorých prípadoch pri platení miestnych daní a poplatkov sociálnu situáciu poplatníkov - často dôchodcov. Do úvahy neberú ani to, že svoju nehnuteľnosť využívajú iba v lete, prípadne, že niektorí členovia domácností s trvalým pobytom v obci sa prevažnú časť roka zdržiavajú mimo miesta trvalého bydliska.
Ako ďalej informovala Štukovská, okrem spomínaných problémov verejný ochranca práv zistil, že najmä starostovia menších obcí neriešia spory, ktoré by mohli vybaviť v blokovom konaní, pokutou. Radšej odkazujú sporiace sa strany na políciu alebo obvodný úrad. Problematické sú najmä susedské spory. Ich riešenie na súde by malo byť až poslednou a krajnou možnosťou. Kancelária ombudsmana upozorňuje, že využívanie zákonných oprávnení obcí a miest v susedských sporoch by mohlo byť kratšie a finančne menej nákladné ako súdne spory.
K zníženiu sťažností občanov na porušovanie ich práv orgánmi samosprávy miest a obcí by mohlo podľa ombudsmana prispieť vzdelávanie zamestnancov samosprávy. Občania ombudsmana upozorňujú aj na neslušný až arogantný prístup a ľahostajnosť a neochotu úradníkov. Podľa Pavla Kandráča by takéto správanie pomohlo odstrániť prijatie komplexného etického kódexu úradníka štátnej správy a samosprávy.
Z takmer 13-tisíc podnetov, ktoré občania doručili verejnému ochrancovi práv za viac než päť rokov jeho činnosti, smerovalo proti územnej samospráve necelých tisíc. Najviac sťažovateľov na samosprávu - 17 percent bolo z Bratislavského kraja, najmenej - 9 percent z trnavského regiónu.
O sťažnostiach občanov na samosprávu informoval verejný ochranca práv Pavel Kandráč členov Predsedníctva a Rady Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) tento týždeň na ich rokovaní vo Vysokých Tatrách. ZMOS spolupracuje s Kanceláriou verejného ochrancu práv od jej vzniku. Z iniciatívy verejného ochrancu práv a samosprávy má ombudsman už 11 regionálnych pracovísk po celom Slovensku. Rozširujú sa tým možnosti občanov využiť jeho pomoc a služby.
Ďalšie informácie sú zverejnené na internetovej adrese: http://www.vop.gov.sk.