"Ak sa osoba rozhodne uzavrieť zmluvu mimo notára a advokáta, musí tiež počítať aj so zložitejším stavom prípadného uplatňovania svojho práva na náhradu škody," povedal Harabin na tlačovej konferencii.
Podvody pri predajoch nehnuteľností robia údajne neraz aj celé organizované skupiny, ktoré využívajú napríklad falošné občianske preukazy. Kupujúcemu sa tak môže stať, že zaplatí za byt, ku ktorému údajný vlastník nemal list vlastníctva, alebo vlastník predal nehnuteľnosť viacerým ľuďom.
Šéf notárskej komory Miroslav Ďuriš nedávno vyhlásil, že ak by museli notári ručiť za zmluvy, mali by mať napríklad prístup k registru odcudzených občianskych preukazov. Harabin dnes pripustil, že v rámci legislatívneho procesu by sa takáto možnosť notárom a advokátom mohla priznať.
Advokát Marek Benedik pripustil, že advokáti v prípade schválenia ministerského návrhu nebudú chcieť vypracovávať zmluvy o prevode nehnuteľností, a to práve pre zodpovednosť za prípadnú škodu. "Je celkom logické, že sa budú tomu všetci vyhýbať, alebo to budú robiť tak, aby tam ich meno nefigurovalo," povedal Benedik ČTK.
Novela Občianskeho súdneho poriadku by mala podľa Harabina zrýchliť činnosť súdov. Po novom by sa mal podľa vzoru fungujúcich platobných rozkazov zaviesť takzvaný súdny rozkaz na plnenie. Ten bude môcť súd v prípade sporu vydať aj bez vypočutia jednotlivých strán. Riadny súd by v spore prebehol len vtedy, ak by sa proti nemu dotknutá strana odvolala.
Ministerstvo tiež navrhuje viacero úprav pri odvolacích konaniach. Krajské súdy by mali napríklad častejšie rozhodovať o odvolaniach voči rozhodnutiam nižších súdov na neverejných zasadnutiach. Súdy by zas mohli v budúcnosti komunikovať s jednotlivými stranami sporu prostredníctvom e-mailov, zjednodušiť by sa malo napríklad dedičské konanie.