SME

Investície súkromného sektora do vzdelania sú podľa Báleša mizerné

Bratislava 19. novembra (TASR) - Pre budovanie vedomostnej spoločnosti je podľa prezidenta Slovenskej rektorskej konferencie Vladimíra Báleša dôležité ...

Bratislava 19. novembra (TASR) - Pre budovanie vedomostnej spoločnosti je podľa prezidenta Slovenskej rektorskej konferencie Vladimíra Báleša dôležité partnerstvo verejného a súkromného sektora. Investície súkromného sektora do vedy a vzdelania sú však podľa neho na Slovensku mizerné a zahanbujúce.

"Zahraniční investori investujú svoje prostriedky viac do materskej základne svojich podnikov a nie do vzdelania na Slovensku. Preto by mali hlavne malé a stredné podniky viac spolupracovať s univerzitami, povedal na dnešnej konferencii venovanej vedomostnej spoločnosti Báleš. Podľa neho takéto investovanie existuje, ale v malej miere, pretože je to zle legislatívne ošetrené. Novela vysokoškolského zákona by to však podľa neho mala zmeniť k lepšiemu a vytvoriť vhodnejšie podmienky na podnikanie univerzít.

SkryťVypnúť reklamu

Báleš kritizoval aj podhodnotené financovanie vysokých škôl, vedy a výskumu. "Zlá kvalita škôl je o zdrojoch. Okrem toho každá vláda okrem tejto si vytvorila tri až štyri vysoké školy. Na Slovensku je 33 vysokých škôl, čo je strašne veľa," povedal Báleš. Uznal zámer ministerstva školstva prostredníctvom prijatého vysokoškolského zákona rozdeliť vysoké školy podľa kvality na univerzity, vysoké školy a odborné vysoké školy a na základe toho ich rozdielne financovať.

"Bez výskumu, inovácií a vzdelania nebude rast ekonomiky a pracovných miest možný. Ak sa Slovensko chce pohnúť ďalej smerom k vedomostnej spoločnosti, musia sa zvýšiť investície do výskumu a vývoja zo strany verejného aj súkromného sektora," tvrdí Báleš.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa eurokomisára Jána Figeľa nemôžeme mať viac kvalitných príležitostí na prácu, ak nemáme kvalitné vzdelanie. Bez kvalitných univerzít sa podľa neho nedá uskutočniť vedomostná spoločnosť. Na Slovensku sa podľa eurokomisára začalo intenzívnejšie hovoriť o vedomostnej spoločnosti pred rokom a integrácia v Európskej únii nám pomôže sa k nej priblížiť.

Lisabonská stratégia z roku 2000 si dala podľa eurokomisára dôležité ciele v tejto oblasti, ale je náročné ich plniť. "Som rád, že v tomto roku sa na pôde EÚ zvýšila intenzita diskusie o vedomostnej spoločnosti a o jej podpore," povedal Figeľ.

Eurokomisár zdôraznil nutnosť väčšieho investovania do vedy a výskumu. "Musí pri tom existovať prepojenie vzdelania, výskumu a biznisu, prostredníctvom čoho sa tvoria inovácie," povedal Figeľ.

SkryťVypnúť reklamu

Podpredseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Kollárik hovoril o piatich podmienkach na vznik znalostnej ekonomiky na Slovensku. Treba podľa neho vytvoriť lepšie podmienky na rozvoj podnikateľského prostredia, skvalitniť vzdelanie, vytvoriť kvalitnú vedecko-výskumnú základňu, informačno-technologickú štruktúru a zefektívniť fungovanie verejnej správy.

"Súčasný systém vzdelávania nevyhovuje tvorbe znalostnej ekonomiky. Vysoké školy sú málo kvalitné a ich absolventi nepripravení do pracovného prostredia," myslí si Kollárik. Podľa neho obsah vzdelávania na vysokých školách nezodpovedá potrebám trhu práce a znalostnej ekonomike. Podpredseda SOPK hovoril aj o finančnom poddimenzovaní vedy a výskumu, čo takisto nenapomáha znalostnej ekonomike. Upozornil aj na slabú úroveň gramotnosti našich občanov v oblasti informatiky a slabú ponuku elektronických služieb.

SkryťVypnúť reklamu

Konferenciu s názvom Vedomostná spoločnosť a úroveň vzdelávania na Slovensku zorganizovala dnes v Bratislave Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 001
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 847
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 208
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 435
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 061
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 632
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 220
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu