VYSOKÉ TATRY 19. novembra (SITA) – Najväčším pozitívom víchrice vo Vysokých Tatrách z 19. novembra 2004 je skutočnosť, „že sme sa o Tatrách začali normálne, seriózne a systematicky baviť a odkryli sa témy, ktoré boli dlhé roky tabu,“ povedal na dnešnom zasadnutí HN Clubu vo Vysokých Tatrách partner spoločnosti J&T Finance Group Igor Rattaj.
Po kalamite sa začalo diskutovať o strategickom rozvoji Vysokých Tatier. „Viac ako 30 rokov sa o tom nediskutovalo, naposledy možno pred rokom 1970,“ povedal Rattaj. K ďalším pozitívam patria podľa neho naštartovanie územného plánu či diskusia a príprava novej zonácie Tatranského národného parku (TANAP).
Naopak, za najväčšie negatívum považuje skutočnosť, že sa otvorené témy nedotiahli do konca. Za negatívum pokalamitného vývoja vo Vysokých Tatrách považuje Rattaj vznik vládneho výboru, "ktorý vznikol s veľkým nasadením a zaujímavým obsadením a skončilo sa to do stratena. Vytratilo sa to ako dym". Zlé je aj to, že Tatry „nevyzerajú dobre, neodpratalo sa drevo, trčia tu pahýle,“ doplnil Rattaj.
Jeden z vážnych problémov, ktorý vznikol ešte pred kalamitou, ale tá ho ukázala naplno, je rozdielne spravovanie územia národného parku. Podľa Rattaja tu po roku 1994 viedli dva rezorty zákopovú vojnu. Cestovný ruch bol v Tatrách posúvaný na okraj spoločnosti. Vývoj po kalamite však ukázal, že cestovný ruch môže byť aj v súlade s ochranou prírody. „Ak budú jasné pravidlá, môže to fungovať, ale musia byť jasne a presne definované. Toto stačí aby cestovný ruch vo Vysokých Tatrách fungoval,“ povedal Rattaj.
Spoločnosť J&T krátko po kalamite predstavila plán rozvoja lyžiarskych stredísk v Smokovcoch a v Tatranskej Lomnici. Ďalší vývoj však ukázal, že zmeny bude potrebné uskutočniť len postupne. Jedným z prvých krokov je výmena pozemnej lanovky na Hrebienok. Spoločnosť investuje do rekonštrukcie a prestavby Liečebných domov Hviezdoslav a Helios. Už na budúci rok by mala začať aj prvá etapa skvalitnenia lyžiarskych podmienok v Tatranskej Lomnici a na Jakubkovej lúke v Starom Smokovci.