Lídri vládnych strán Robert Fico, Ján Slota a Vladimír Mečiar dnes po takmer hodine a pol rokovania nečakane prerušili Koaličnú radu na neurčito.
VIDEO: Fico odmietol po príchode na Koaličnú radu hovoriť s novinármi
Premiér po stretnutí odišiel bez toho, aby podal akékoľvek vyhlásenie médiám. Vyjadrovať sa nechcela ani hovorkyňa predsedu vlády Silvia Glendová.
VIDEO - Fico opúšťa koaličnú radu
Koalícia dnes mala rokovať o doriešení kauzy okolo Slovenského pozemkového fondu. „Prerušili sme rokovanie. Neviem, kedy sa stretneme. Hovorili sme o pragmatických témach. Dohodli sme sa, že to nebudeme komentovať,“ povedal predseda SNS Ján Slota, ktorý ako jediný predstúpil pred novinárov. Podľa Slotu sa nikto s nikým na koaličnej rade nepohádal.
Predseda Smeru-SD Robert Fico so svojimi podpredsedami Pavlom Paškom a Markom Maďaričom odišiel rýchlo a bez slova. „Asi sa niekam ponáhľal,“ komentoval Slota.
Hovorkyňa ĽS-HZDS Katarína Belická dodala, že k žiadnemu konkrétnemu výsledku dnes neprišlo, ale diskutovalo sa aj o porušení koaličnej dohody v súvislosti so situáciou na Slovenskom pozemkovom fonde.
VIDEO: Slota a hovorkyňa HZDS o Ficovom odchode
Konflikt sa spustil po informáciách, že firma blízka ĽS-HZDS získala za zlomok ceny lukratívne pozemky pod Vysokými Tatrami v hodnote viac ako jednej miliardy korún. Pozemky firme predali reštituenti, ktorí pôdu dostali od pozemkového fondu. Sporné prevody umožnil vtedajší námestník šéfa pozemkového fondu a nominant ĽS-HZDS Branislav Bríza. Smer-SD na čele s premiérom Ficom žiadal jeho odchod a hrozil stratou dôvery aj ministrovi pôdohospodárstva Miroslavovi Jureňovi (ĽS-HZDS), ktorý sa naopak Brízu spolu s ĽS-HZDS zastával. Bríza sa nakoniec funkcie námestníka fondu vzdal, ani to však spory neukončilo.
Vládne strany Smer-SD, SNS a ĽS-HZDS sa od vytvorenia koalície v lete minulého roka nepohodli viackrát, spor o pozemkový fond však viacerí pozorovatelia označili za doteraz najvážnejší, keďže si Smer-SD a ĽS-HZDS navzájom hrozili aj rozpadom vlády.
Prevody pozemkov pri podtatranských obciach kritizovali aj tri pravicové opozičné strany SDKÚ-DS, KDH a SMK. Tie sa dnes dohodli, že v parlamente podajú návrh na odvolanie ministra Jureňu, ktorý podľa nich nesie za transakciu zodpovednosť.
Jureňa: To, či vykonávam dobre svoju funkciu, zhodnotia voliči
Minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa si myslí, že má aj naďalej dôveru premiéra Roberta Fica a na svojom poste sa cíti isto. Povedal to dnes novinárom po prerušenom rokovaní Koaličnej rady.
"To, či vykonávam dobre úrad ministra, zhodnotia občania a voliči SR," uviedol. Ako dodal, predseda vlády je váhavý k jeho činnosti šéfa rezortu pôdohospodárstva, ale zatiaľ sa na rokovaní nevyjadril, či má zo svojej funkcii odísť.
Jureňa poukázal na to, že počas stretnutia koaličných lídrov neprišlo k žiadnym záverom ani k dohode, takže sa bude pokračovať v rokovaniach. "Nebol stanovený žiaden termín, dal sa nejaký čas na to, aby sa trošku ustálilo to, čo bolo povedané," zdôraznil. Predpokladá, že si koalícia sadne za spoločný stôl ešte tento týždeň.
ĽS-HZDS je podľa neho rozhodnuté, že ho z funkcie nestiahne, a ak na tom bude Fico trvať, príde ku koaličnej kríze. "Prečo by si ĽS-HZDS malo stiahnuť svojho najlepšieho ministra?" Minister poukázal na to, že koaliční partneri normálne rokovali. "Ale ako pri každej diskusii sa povedali rôzne slová," reagoval Jureňa na otázku, či počas stretnutia padli aj vyjadrenia o rozpade koalície.
Minister pôdohospodárstva uviedol, že požiadal generálneho riaditeľa Slovenského pozemkového fondu (SPF) Miloslava Šebeka o vypracovanie odpočtu svojej činnosti. Ten má predložiť do konca tohto mesiaca. Odchod Branislava Brízu z postu námestníka SPF vníma ako pozitívny krok k upokojeniu politického napätia. "Snažil sa o ústretový krok. Ja som skôr ten typ človeka, že pokiaľ som presvedčený o niečom, tak vždy za tým stojím a tvrdo to obhajujem," prízvukoval Jureňa. Zároveň je presvedčený, že konanie Brízu bolo v súlade so zákonom. Dá sa ale podľa neho očakávať, že nezostane ani v správnej rade.
Autor: zh

Beata
Balogová
