SME

SAV skúma príčiny Alzheimerovej choroby

Bratislava 20. novembra (TASR) - V Slovenskej akadémii vied pôsobí v súčasnosti 13 centier excelentnosti v rôznych oblastiach výskumu. Z nich päť bolo ...

Bratislava 20. novembra (TASR) - V Slovenskej akadémii vied pôsobí v súčasnosti 13 centier excelentnosti v rôznych oblastiach výskumu. Z nich päť bolo zriadených na obdobie rokov 2005-2008 a osem na obdobie 2007-2010. Ich vznik je v súlade s európskym i celosvetovým trendom a princípmi uplatňovanými v európskom výskumnom priestore.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Centrá excelentnosti podporujú špičkový výskum na pracoviskách SAV v spolupráci s vysokými školami a ďalšími výskumnými organizáciami a pričleňujú sa v danej oblasti k medzinárodnej vedeckej komunite. Podieľajú sa aj na vedeckovýchovnom procese, najmä formou doktorandského štúdia

SkryťVypnúť reklamu

V neuroimunologickom ústave SAV v Bratislave zriadili Centrum excelentnosti pre Alzheimerovu chorobu a príbuzné neurodegeneračné poruchy - AD CENTRUM. Výskyt Alzheimerovej demencie (AD) a podobných ochorení vzhľadom na trendy zvyšovania podielu staršej generácie narastá, ale príčiny a mechanizmy vzniku týchto ochorení sú doteraz objasnené len čiastočne. Chýbajú signifikantné markery na úrovni génu alebo proteínu, ktoré by jednoznačne umožnili diagnostikovať ochorenie v skorých štádiách. Úlohou centra preto je prispieť k multidisciplinárnemu a integrovanému riešeniu týchto otázok a pomôcť pri prevencii a liečbe neurodegeneračných ochorení.

Centrum združuje pracoviská základného výskumu, klinické pracoviská a diagnostické strediská so skúsenosťami z oblasti neurodegenerácie. Zabezpečuje tak efektívne prepojenie výskumu s odborníkmi v zdravotníctve, ako aj s rodinami pacientov. Zameriava sa aj na výskum presnejších diagnostických a terapeutických prostriedkov, na vývoj a harmonizáciu nových metodológií kliník a zariadení sociálnych služieb.

SkryťVypnúť reklamu

Na výskume sa zúčastňujú aj Neurobiologický ústav SAV Košice a ďalšie košické pracoviská, Imunologický ústav Lekárskej fakulty UK v Bratislave, Geriatrická klinika Slovenskej zdravotníckej univerzity Bratislava a nezisková organizácia Centrum Memory Bratislava.

Ďalšie centrá excelentnosti SAV pôsobia napríklad pri elektrotechnickom, fyzikálnom a chemickom ústave SAV v Bratislave, Ústave experimentálnej fyziky SAV Košice, v Archeologickom ústave SAV v Nitre, Historickom ústave SAV v Bratislave a iných.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 828
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 517
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 124
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 255
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 149
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 753
  7. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 327
  8. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 2 278
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu