Bratislava 20. novembra (ČTK) - Zástupcovia súkromných ambulantných lekárov sa chcú sťažovať ombudsmanovi na pohotovostné služby. Tie totiž podľa šéfa Asociácie súkromných lekárov (ASL) Ladislava Pásztora odporujú ľudským právam a sú príliš nízko ohodnotené. Postoj ministerstva zdravotníctva ČTK zisťuje.
Video: Prezident Asociácie súkromných lekárov SR Ladislav Pásztor o štátom garantovanom zdravotníctve, lekárskej službe prvej pomoci a povinnom zavádzaní systémov kvality v ambulantnom sektore.
Ako povedal, lekári môžu v SR podnikať od roku 1994, no zatiaľ čo cieľom podnikateľa je zisk, prvoradým cieľom lekára je dobro jeho pacientov. Väčšina z tých, čo súkromne podnikajú, podľa neho zostala v prvom rade lekármi.
Súkromným lekárom okrem iného prekáža, že zo zákona musia pracovať napríklad aj na pohotovosti v štátnej nemocnici, hoci sú podnikatelia. "Znamená to, že jeden podnikateľský subjekt je zákonom nútený, aby sa zúčastňoval na tvorbe zisku iného podnikateľského subjektu," vyhlásil Pásztor. Niektorí ambulantní lekári navyše slúžia na pohotovosti len za 20 či 70 korún na hodinu a z tejto sumy ešte odvádzajú daň, dodal prezident ASL. Lekári by podľa neho mali za hodinovú prácu dostať aspoň 500 korún.
V najťažšej situácii sú podľa Pásztora detskí ambulantní lekári, pretože klesol počet detí, ktoré vyhľadávajú pomoc pohotovostí. Príjem lekárskej služby prvej pomoci je však závislý aj od počtu liečených pacientov. Zdravotné poisťovne, ktoré preplácajú náklady na liečbu, by preto mali pohotovostiam zvýšiť paušálne príspevky, dodal.
Problémy s obsadzovaním pohotovostí podľa lekárov ešte prehĺbila nedávno prijatá novela Zákonníka práce, ktorá obmedzila nadčasy zdravotníkom pracujúcim v nemocniciach.
Autor: Video: Silvia Pňačková

Beata
Balogová
