Pezinok 20. novembra (TASR) - Klientelizmus, korupcia a veriteľské záväzky sú hlavnými motivačnými dôvodmi pri zneužívaní nakladania s nehnuteľným majetkom vo vlastníctve obecných a regionálnych samospráv. Predaje lukratívnych pozemkov či budov vo vlastníctve obecných, mestských alebo krajských samosprávnych úradov hlboko pod trhovú cenu sú terčom verejnej kritiky, avšak bez adekvátneho opravného prostriedku. Týmto problémom sa dnes na konferencii v Pezinku zaoberali sudcovia, advokáti, zástupcovia generálnej a špeciálnej prokuratúry, ako aj Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR.
Stretnutie iniciovala mimovládna nezisková organizácia Via Iuris, ktorej poslaním je rozširovanie prístupu ľudí k spravodlivosti a posilňovanie ich účasti na verejnom rozhodovaní.
Samosprávy miest a obcí často predávajú svoj majetok za veľmi čudných okolností, konštatoval výkonný riaditeľ Via Iuris Pavol Žilinčík. Netransparentné predaje občanov poburujú, lebo v lokalitách, v ktorých žijú, neraz strácajú veľmi cenný majetok, s ktorým sa často následne nakladá s podnikateľskou bezohľadnosťou. Počet sťažností občanov narastá. Kontrolné orgány tvrdia, že nemajú dostatok kompetencií, aby problémom predišli, alebo ich následne efektívne riešili. Dokonca aj zistenia NKÚ majú len nezáväzný, odporúčajúci charakter. Pritom priamej kontrole nakladania s majetkom samospráv sa bytostne bráni aj ich zastrešujúci orgán Združenie miest a obcí Slovenska.
Niektoré prípady, ako napríklad v Bratislave, pri zámene pozemkov medzi samosprávou a podnikateľským subjektom poukazujú, že rozdiel v cene dosiahol až 200 mil. korún v neprospech samosprávy. Takáto situácia obyvateľov frustruje a nečudo, že strácajú dôveru k právu a orgánom, ktoré by ich mali chrániť. Napokon zákon obciam ukladá, aby svoj majetok chránili a zveľaďovali a nie pod cenu rozpredávali. Dnešná konferencia by mala dať odpoveď na riešenie tejto situácie, dodal Žilinčík.