BRATISLAVA 20. november (SITA) - Ukrajina si 24. novembra pripomenie 75. výročie hladomoru a obdobie politických represálií. Hladomor v rokoch 1932 - 1933 bol výsledkom pôsobenia Stalinovho režimu, povedala dnes ukrajinská veľvyslankyňa na Slovensku Inna Ohnivecová. Jeho hlavným cieľom boli ukrajinskí poľnohospodári, ktorí v rámci vtedajšieho Sovietskeho zväzu odmietali kolektivizáciu. Keďže komunistický režim cítil určitú formu odporu, prijal opatrenia, ktorých výsledkom boli milióny mŕtvych Ukrajincov vrátane detí a ľudí vysťahovaných zo svojich domovov, poznamenala veľvyslankyňa. Táto tragédia podľa jej slov mala pre Ukrajincov vážnejšie následky než II. svetová vojna.
Dôkazom, že išlo o cielenú kampaň je i to, že v ruských či bieloruských oblastiach, ktoré susedili s Ukrajinou, hladomor nebol. Rok 1932 bol pritom mimoriadne úrodný, sovietska moc však všetku produkciu z Ukrajiny vyviezla do zahraničia. Ak by chcela pomôcť národu, distribuovala by ho medzi ľudí.
Presný počet obetí tohto obdobia nie je možné vyčísliť, nakoľko vtedajšia sovietska moc prikázala zničiť údaje v matrikách. Zároveň postihovala ľudí, ktorí o tomto období informovali. Oficiálne informácie boli utajené, zdôraznila ukrajinská veľvyslankyňa Inna Ohnivecová.
Genocídu ukrajinského národa v rokoch 1932-33 uznalo doposiaľ 14 parlamentov. Národná rada SR by sa mala na nadchádzajúcej schôdzi, ktorá sa začne na budúci týždeň, zaoberať návrhom Deklarácie NR SR o uznaní hladomoru rokov 1932 - 1933 na Ukrajine za genocídu, ktorú pripravili poslanci za KDH. Pre Ukrajinu je podľa veľvyslankyne dôležité, aby ju podporilo aj Slovensko. Už dávnejšie takéto vyhlásenia prijali parlamenty v Maďarsku a Poľsku. „Slovensko pre nás nie je len susedná krajina, ale aj blízky strategický partner,“ dodala veľvyslankyňa Inna Ohnivecová.