BRATISLAVA 20. novembra (SITA) - Na Slovensku sa v najbližšej budúcnosti nebude ťažiť urán, povedal po dnešnom stretnutí s environmentálnymi organizáciami a zástupcami obcí štátny tajomník ministerstva životného prostredia (MŽP) Dušan Muňko. "Nie som presvedčený o tom, že ťažba uránu v blízkej budúcnosti na Slovensku pôjde," vyhlásil Muňko. Podľa neho rezort životného prostredia najskôr pripraví vyhlášku ku geologickému výskumu. Muňko tvrdí, že v súčasnosti nie je možné povedať, kedy padne konečné rozhodnutie o tom, či sa bude ťažiť. Podľa neho finančné skupiny robia geologické prieskumy, pretože "získali peniaze a musia ich vyčerpať". Finančné skupiny podľa Muňka nevyvíjajú tlak na rezort, pretože ťažobné podmienky vydáva ministerstvo hospodárstva. "My sa nadväzne dozvieme, aká finančná skupina kde chce pôsobiť".
Na Slovensku sa momentálne uvažuje o ťažbe uránu v lokalitách Jahodná pri Košiciach, Novoveská Huta pri Spišskej Novej Vsi, Kľuknava pri Krompachoch, medzi obcami Kálnica a Selec pri Novom Meste nad Váhom a v lokalite obce Vikartovce v okrese Poprad.
Zástupcovia obcí a miest žiadajú, aby mali väčšie slovo ešte pred začiatkom geologického prieskumu. Muňko si myslí, že takúto požiadavku treba konzultovať s rezortom hospodárstva a banskými úradmi. Od organizácie Greenpeace dnes prevzal petíciu s vyše 10-tisíc podpismi proti ťažbe zlata. Muňko uviedol, že rezort sa petíciou bude zaoberať. Petičnú akciu organizovali ochranárske organizácie Greenpeace, Priatelia Zeme a občianske združenie SOSNA. Petícia proti uránovej ťažbe naďalej pokračuje, zatiaľ sa pod ňu podpísalo 53-tisíc
"Pevne veríme, že ministerstvo sa v budúcnosti zasadí o to, aby bol názor obcí a občanov, ktorí žijú v dotknutých lokalitách, v ktorých sa má ťažba realizovať, rešpektovaný. Zatiaľ je jednoznačné, že túto ťažbu odmietajú," povedal Juraj Rizman z Greenpeace. Myslí si, že finančným skupinám nemožno brániť v geologickom prieskume. "Problém vidíme v tom, že zahraničné ťažiarske spoločnosti robia prieskum s jasným zámerom v tej lokalite ťažiť," vysvetľuje Rizman. Za riziko označil, že ak by sa v regiónoch začalo ťažiť, mohlo by to ohroziť životné prostredie a občanov.
Počas rokovania Muňka s predstaviteľmi mimovládnych ochranárskych organizácií, obcí a miest bolo pred budovou ministerstva niekoľko aktivistov Greenpeace, ktorí rozprestreli transparent s nápisom "50 000 x nie ťažbe uránu". Na aktivistov dohliadala polícia.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.
dz;mz;mt