SME

Možnou príčinou nováckej tragédie je neznámy vrt

Podľa odborníka na baníctvo je za minuloročným prievalom v Bani Nováky starý geologický vrt, o ktorom sa nevedelo.

Na snímke kombajnér a zmenový predák Jaroslav Vasko (v pozadí) pri presúvaní raziaceho kombajnu v banskej chodbe na VIII. ťažobnom úseku Bane Nováky.Na snímke kombajnér a zmenový predák Jaroslav Vasko (v pozadí) pri presúvaní raziaceho kombajnu v banskej chodbe na VIII. ťažobnom úseku Bane Nováky. (Zdroj: TASR - Pavol Remiaš)

Nováky. Možnou príčinou vzniku tragického prievalu rozbahnených nadložných hornín, pri ktorom vlani v Bani Nováky zahynuli štyria baníci, bol starý geologický vrt, o existencii ktorého pri zakladaní stenového porubu baníci nevedeli.

Uvádza to vo svojom odbornom posudku popredný slovenský odborník na podzemné práce a výstavbu podzemných diel Marián Krčík z Bojníc.

Posudok, ktorý poskytol TASR, vypracoval na základe objednávky Hornonitrianskych baní. Je súčasťou aj záverečnej správy z vyšetrovania tejto mimoriadnej udalosti, ktorú vypracovala vyšetrovacia komisia Obvodného banského úradu (OBÚ) v Prievidzi.

SkryťVypnúť reklamu

Jej predseda pre TASR potvrdil, že odborníci zo Slovenska, Českej republiky a Poľska sa zhodli iba na tom, že "hlavnou príčinou prievalu boli viaceré nepriaznivé geologické faktory pôsobiace v priamom nadloží uhoľného sloja, ako aj vo vyššom nadloží".

Nezjednotili sa však v tom, čo spôsobilo porušenie približne 30 metrov hrubej ílovej vrstvy, ktorá mala a pri susedných poruboch aj bránila prieniku podzemných vody zo značne zvodnenej detriticko-vulkanickej formácie nad touto vrstvou.

Komisia pripustila aj možnosť existencie v mapách nezaznamenaného vrtu. O jeho existencii však nezistila žiadne údaje.

Krčík sa vo svojom posudku opieral o svoje dlhoročné skúsenosti. Približne 30 rokov v Banských stavbách Prievidza, ktoré budovali prakticky všetky základné banské diela uhoľných baní na hornej Nitre a v 70. a 80. rokoch hĺbili jamy aj pre Baňu Nováky. Pamätá si, že to boli najťažšie zvislé banské šachty, aké kedy na Slovensku razili, práve kvôli veľkému prítoku vody.

SkryťVypnúť reklamu

Nebyť spomínanej vrstvy nepriepustných ílov, ktoré miestami dosahujú aj hrúbku 70 metrov, by baníci nemohli tieto bohaté zásoby uhlia vyťažiť. Ide o naplaveniny a usadeniny, ktoré v treťohorách zaniesli obrovské rašelinisko, z ktorého sa potom vyvinuli uhoľné sloje. Až potom ich ešte prikryli vulkanické horniny pri horotvorných pohyboch.

Lenže čo spôsobilo, že bola vrstva na jednom mieste porušená a v prakticky zvislej poruche naakumulovala takmer 3500 m3 vody rozbahnených ílov, ktoré potom v priebehu niekoľkých desiatok sekúnd pod tlakom vnikli do pracovných priestorov stenového porubu?

Krčíka zarazila skutočnosť, že prieval v hĺbke vyše 200 metrov sa nezvyčajne prejavil až na povrchu. Z lietadla si niekoľkokrát prezrel kráter uprostred poľa medzi obcou Koš a Novákmi. Mal takmer presne kruhový tvar s priemerom 11 metrov a siahal do hĺbky asi 30 metrov.

SkryťVypnúť reklamu

To skúseného banského technika utvrdilo v názore, že tam bol neznámy vrt, ktorý jeho tvorcovia nezapažili alebo nezaplnili cementom či iným materiálom. Tak sa mohla začať vodná erózia, trvajúca možno desiatky rokov. Príroda by takýto presný útvar sotva vytvorila, konštatoval Krčík.

Pri písaní posudku si preveril dostupné geologické mapy, ale ani jeden zo známych vrtov nebol totožný s miestom prievalu. Nepomohli mu ani v Štátnom geologickom ústave Dionýza Štúra v Bratislave. Overoval si tieto skutočnosti aj v Kúpeľoch Bojnice, pretože vedel, že aj kvôli bojnickým termálnym prameňom sa v okolí Koša v minulosti robili vrty. Ani jeden však nebol v blízkosti prievalu.

Potom mu nahrala náhoda. Krčík, ktorý je na dôchodku, napísal v poradí už štvrtú knihu. Najskôr svoje pamäti a nedávno mu vyšla kniha Testament grófa Pálffyho o poslednom šľachtickom majiteľovi Bojnického zámku. Bol to totiž tento svetobežník, ktorý začiatkom minulého storočia umožnil priemyselnú ťažbu uhlia na svojich pozemkoch. V štátnom archíve v Ivanke pri Nitre objavil dokument z rokovania medzi grófom a pražskou firmou Tiefbohr-Gesellschaft in Prag - Langer & Co, ktorá v tom čase dokázala robiť vrty mimoriadnych parametrov, až do hĺbky 2000 metrov.

SkryťVypnúť reklamu

Nemožno vylúčiť, že robila takéto vrty aj v okolí Novák a Koša, aby si gróf alebo tí, ktorí dostali právo ťažiť uhlie, overili rozsah ložiska. Lenže väčšina dokumentov z čias Rakúsko-Uhorska sa nachádza v Budapešti alebo Viedni. Krčík je presvedčený, že dôkazy o existencii starého, neznámeho, neindetifikovaného, nelokalizovaného a v podstate anonymného vrtu treba hľadať v týchto archívoch.

Minister hospodárstva SR Ľubomír Jahnátek na nedávnej tlačovej konferencii v Bani Nováky pripustil, že aj takúto možnosť na objasnenie tohto tragického prípadu špeciálna komisia na prešetrenie postupu OBÚ využije.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 296
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 201
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 289
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 8 193
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 775
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 000
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 199
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 064
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu