BRATISLAVA 20. novembra (SITA) - Slovenská republika podporuje kandidatúru Kazachstanu na predsedníctvo v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) roku 2009. Uvádza sa to v tlačovej informácii, ktorú agentúre SITA poskytla Kancelária prezidenta (KP) Slovenskej republiky pri príležitosti dvojdňovej oficiálnej návštevy kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva. Hlava Kazašskej republiky príde na Slovensko dnes popoludní, hlavný program návštevy je naplánovaný na stredu. Nazarbajeva počas nej prijme slovenský prezident Ivan Gašparovič, predseda vlády Robert Fico, stretne sa aj s predsedom Národnej rady Slovenskej republiky Pavlom Paškom. Počas slovensko-kazašského ekonomického fóra v Bratislave prezident Nazarbajev predstaví svoju knihu. Táto návšteva by mala priniesť nový impulz do rozvoja bilaterálnych slovensko-kazašských vzťahov v politickej a predovšetkým v ekonomicko-hospodárskej oblasti.
Pozitívny postoj Slovenskej republiky k ambíciám Kazachstanu stať sa predsedajúcou krajinou OBSE vyplýva z podpory Slovenska záujmu krajín strednej Ázie o aktívnejšie vystupovanie v OBSE. Slovensko spolupracuje s Kazachstanom na pôde OSN, podporili sme jeho kandidatúru vo voľbách do hospodárskej a sociálnej rady OSN na roky 2007-2009. Podporujeme rozvoj spolupráce NATO s krajinami strednej Ázie v rámci Euroatlantickej partnerskej rady a Partnerstva za mier. Slovensko podporuje aj snahu Kazachstanu dostať sa do Svetovej obchodnej organizácie.
Ako informuje KP SR, Kazachstan patrí v rámci Spoločenstva nezávislých štátov, ktoré vzniklo po rozpade Sovietskeho zväzu na 15 samostatných republík, medzi významných obchodných partnerov SR. „Sme presvedčení, že naše hospodárske vzťahy sa budú intenzívnejšie rozvíjať na základe Dohody medzi Vládou SR a Vládou Kazašskej republiky o hospodárskej a vedecko-technickej spolupráci, ktorú podpísala Medzivládna komisia v júni tohto roku,“ uvádza KP SR. Slovensko vníma pozitívne vzrastajúci trend v slovensko-kazašskej obchodnej bilancii. Vzájomný obchodný obrat dosiahol v roku 2006 výšku 70,3 mil. USD, náš vývoz predstavoval 50,3 mil. USD, dovoz 19,9 mil. USD a aktívne saldo 30,3 mil. USD.
Slovensko má záujem o vytváranie spoločných slovensko-kazašských podnikov v oblasti stavebníctva, poľnohospodárstva, dopravy a cestovného ruchu. Možnosti uplatnenia na kazašskom trhu vidíme aj v energetike, a to najmä pri dodávkach energetických celkov na kľúč. Ide o tepelné elektrárne, malé a stredné hydroelektrárne, spaľovne komunálneho odpadu a obnoviteľné zdroje energie, teda solárne kolektory, bioplyn a repku olejnú. Môžeme sa podieľať aj na rozvoji kazašského automobilového priemyslu a pri dodávkach a opravách železničných vagónov pre osobnú dopravu. Do Kazachstanu vyvážame najmä vozidlá, elektrické stroje a zariadenia, polygrafické a farmaceutické výrobky, jadrové reaktory, stroje, prístroje a mechanické zariadenia. Z Kazachstanu dovážame zinok, železo a oceľ, nerastné palivá, minerálne oleje a chemické výrobky, informuje KP SR.
Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev je prezidentom krajiny od roku 1991. Naposledy ho za hlavu Kazachstanu opätovne zvolili koncom roku 2005, keď podľa údajov volebnej komisie získal 91 percent hlasov. Ďaleko za ním skončil so ziskom 6,64 percenta hlasov opozičný líder Žarmachan Tujakbaj. Nazarbajeva pozitívne hodnotia za úspešné trhové reformy, kritizujú ho však za pomalé tempo politických reforiem, za zastrašovanie opozičných aktivistov a za absenciu nestranného prístupu v médiách, z ktorých väčšinu kontroluje jeho rodina alebo jej prívrženci. V máji tohto roku Nazarbajev podpísal ústavné dodatky, ktoré si presadil, aby mohol zostať v prezidentskom úrade do konca života.