SME

Smer nevylučuje rozpad koalície

"Smer nemá záujem byť v koalícii, ktorá by mlčky tolerovala takéto nakladanie s pozemkami v Slovenskom pozemkovom fonde," tvrdí Smer vo svojom stanovisku.

(Zdroj: ČTK - Jan Koller)

Bratislava. Vedenie vládneho Smeru-sociálnej demokracie sa na dnešnom mimoriadnom zasadnutí uznieslo, že situácia vo vládnej koalícii je vážna. Strana premiéra Roberta Fica znovu vytkla ĽS-HZDS, že odmieta vyriešiť sporné prevody pôdy v Slovenskom pozemkovom fonde (SPF), pre ktoré sa vzťahy v koalícii naštrbili. Smer zopakoval, že v spore neustúpi ani za cenu rozpadu koalície.

"Smer-sociálna demokracia nemá záujem byť vo vládnej koalícii, ktorá by mlčky tolerovala také nakladanie s pozemkami v Slovenskom pozemkovom fonde, aké bolo typické pre Dzurindovu vládu," napísala v stanovisku Ficova hovorkyňa Silvia Glendová.

SkryťVypnúť reklamu

Najsilnejšia vládna strana zatiaľ nepotvrdila špekulácie, že hlavnou požiadavkou Smeru je demisia ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu (ĽS-HZDS), pod ktorého SPF spadá.

Podľa Mečiara novinári koalícii škodia

Medializácia súčasnej situácie okolo vládnej koalície škodí a nepomáha veci. Po dnešnom poslaneckom grémiu v NR SR to povedal predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar.

Zároveň pripomenul, že koaličné rokovania zvolal a tie aj podľa jeho slov prebiehajú. Nevie ale, kedy budú pokračovať.

"Keď sa dohodneme. Keď budú, dostanete informáciu včas. Kompletnú, úplnú, zatiaľ to nechajte, nech si to politici vyriešia," odkázal novinárom.

VIDEO: Mečiar uteká pred novinármi, nachádza zamknuté dvere

SkryťVypnúť reklamu

Na otázku, či ĽS-HZDS podporí rozpočet, uviedol, že o tomto zákone sa na poslaneckom grémiu nerokovalo. "My sme rokovali o tom, že je zaradený do programu," vysvetlil Mečiar. Spor medzi vládnymi stranami vyvrcholil, keď v pondelok lídri vládnych strán Robert Fico (Smer-SD), Ján Slota (SNS) a Vladimír Mečiar po takmer hodine a pol rokovania nečakane prerušili Koaličnú radu na neurčito. Premiér po stretnutí odišiel bez toho, aby podal akékoľvek vyhlásenie médiám. Vyjadrovať sa nechcela ani hovorkyňa predsedu vlády Silvia Glendová.

"Koaličná rada bola prerušená na neurčito a dohodli sme sa, že nebudeme nič komentovať," vyhlásil Slota. Podľa neho sa ale vzájomná diskusia niesla v pragmatickom tóne. Hovorkyňa ĽS-HZDS Katarína Belická dodala, že k žiadnemu konkrétnemu výsledku neprišlo, ale diskutovalo sa aj o porušení koaličnej dohody v súvislosti so situáciou na Slovenskom pozemkovom fonde.

SkryťVypnúť reklamu

Kauza okolo pozemkov prepukla po tom, ako denník Sme zverejnil informáciu, že pôdu reštituentov, ktorú získali od SPF, odkúpila firma blízka ĽS-HZDS za 13 miliónov korún. Pôda vo Vysokých Tatrách s rozlohou okolo milión štorcových metrov má údajne hodnotu až 1,5 miliardy Sk.

Fico označil zmluvy, ktoré podpísal námestník SPF Branislav Bríza, nominant ĽS-HZDS, v čase, keď zastupoval jeho generálneho riaditeľa, za škandalózne. Zároveň od ministra Jureňu požadoval okamžité Brízovo odvolanie, v opačnom prípade stratí jeho dôveru. Líder ĽS-HZDS Vladimír Mečiar na to reagoval slovami, že hnutie potom zase vysloví nedôveru premiérovi.

Predseda vlády zdôraznil, že Smer-SD nebude rešpektovať žiadne hrozby, pričom vyvodenie personálnej, politickej a právnej zodpovednosti za škandál spôsobený Brízom považuje za principiálnu vec, aj keby to malo viesť k rozpadu vládnej koalície. Bríza odstúpil zo svojej funkcie 15. novembra, zostal však v správnej rade pozemkového fondu. Zároveň informoval, že na riaditeľa SPF Šebeka (Smer-SD) podáva trestné oznámenie. Podozrieval ho, že neoprávnene používal služobné vozidlo a pokúsil sa to zamaskovať nezákonným spôsobom.

SkryťVypnúť reklamu

Jureňa: Nepochybil som, HZDS nežiada môj odchod

ĽS-HZDS nechce, aby minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa odišiel z funkcie. „Nie, naopak,“ vyhlásil Jureňa na otázku, či mečiarovci nepožadujú, aby odstúpil. Šéf rezortu si nepriznáva, že by zlyhal v kauze Slovenského pozemkového fondu. „Nepriznávam si chybu,“ povedal pred novinármi pred príchodom na grémium ĽS-HZDS.

Argumentuje aj tým, že realitné agentúry z Popradu tvrdia, že ceny pozemkov vo Veľkom Slavkove sa pohybujú okolo 50 korún a pozemky sa neplánujú zaradiť do územného plánu. „Netreba preháňať. Tu sa hádzalo veľkými miliardami a podsúvajú sa tu veľké bubliny,“ uviedol Jureňa.

Minister nechcel komentovať, či grémium bude rokovať o jeho odchode z funkcie. Podľa Tibora Cabaja ide o riadne rokovanie grémia, lebo v sobotu je snem strany. Jureňa pred novinármi s úsmevom na tvári vyhlásil, že dnešok je významný pre slovenské pôdohospodárstvo, lebo v Bruseli schválili operačný program na roky 2007 – 2013.

SkryťVypnúť reklamu

Paška: Problém je v tom, že druhá strana to nevidí ako problém

Podstatou terajšieho sporu koaličných strán v kauze Slovenského pozemkového fondu (SPF) a ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu je podľa predsedu parlamentu Pavla Pašku odlišný pohľad ĽS-HZDS a Smeru-SD na celý prípad.

"Problém tkvie v tom, že druhá strana to nevidí ako problém. Myslím si, že ak sa prizná miera zodpovednosti a problém sa zadefinuje, tak sa bude hľadať aj riešenie," povedal dnes novinárom Paška. Vzťahy v koalícii považuje predseda parlamentu napriek všetkému za stabilné.

"Zatiaľ tým, že došlo len k prerušeniu rokovania, ktoré bude určite pokračovať, odpoviem vám pokojne, že zatiaľ je stabilná," konštatoval na margo koalície vládnych strán. Koaličných partnerov SNS a ĽS-HZDS vníma ako dôveryhodných.

SkryťVypnúť reklamu

"Všetci partneri, s ktorými sme išli do vlády, sú dôveryhodní, preto sme s nimi išli do vlády," spresnil. Predseda parlamentu nekonkretizoval, či by Jureňa mal odstúpiť z funkcie, respektíve či má jeho dôveru. "Každý minister má zodpovednosť za svoj rezort obsahovo, ale aj politicky. A zdá sa, že tá politická zodpovednosť na ministra v tomto prípade aj smeruje, ale toto je otázka hlavne na vládu," povedal.

Nateraz Paška vylúčil prípadné prestupy poslancov medzi koaličnými stranami, respektíve možnú vládu Smeru-SD s časťou poslancov, ktorí by odišli z ĽS-HZDS. "Chcem vás ubezpečiť, že u nás to tak nefunguje," konštatoval predseda NR SR na margo minulého volebného obdobia a mnohých prestupov zákonodarcov medzi jednotlivými poslaneckými klubmi. Zloženie poslaneckých klubov vládnych strán je podľa neho jasne zadefinované.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda parlamentu nevie, kedy sa obnoví zasadnutie prerušenej Koaličnej rady.

Slota: Jureňu by nemali vťahovať do kauzy s pozemkami

Predseda SNS Ján Slota si myslí, že by sa do kauzy okolo pozemkov nemala zaťahovať osoba ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu.

„Keď Generálna prokuratúra posúdi, že došlo k trestnému činu, rozhodnutie bude v rovine trestnoprávnej,“ uviedol dnes Slota pre agentúru SITA. Zároveň upozornil, že ešte neboli v katastri zaregistrované všetky zmluvy o predaji pozemkov, ale len dve.

Slota si myslí, že každá situácia sa dá vyriešiť. „Keby som ja mal rozhodnúť, je to rýchla záležitosť,“ povedal.

Podľa neho nie je reálne, aby KDH nahradilo vo vládnej koalícii ĽS-HZDS. „KDH je nehomogénna skupina ľudí,“ zdôraznil.

SkryťVypnúť reklamu

HZDS: SMER porušil dohodu o mlčaní z koaličnej rady

ĽS-HZDS vyslovila poľutovanie nad tým, že Smer-SD dnešným odkazovaním cez médiá porušil dohodu z pondelkovej koaličnej rady. Píše sa to vo vyhlásení ĽS-HZDS.

Podľa vyhlásenia premiér Robert Fico prerušil koaličnú radu a všetkých požiadal o nemedializovanie danej situácie.

HZDS je v záujme zachovania koalície za to, aby orgány činné v trestnom konaní preskúmali, či došlo k porušeniu zákona v Slovenskom pozemkovom fonde (SPF). Ak sa zákon porušil, má sa vyvodiť trestnoprávna zodpovednosť.

ĽS–HZDS dlhodobo upozorňuje, že generálny riaditeľ SPF, nominant Smeru, odmieta akúkoľvek komunikáciu s ministrom pôdohospodárstva Jureňom. Vo vyhlásení sa zdôrazňuje, že majoritná väčšina Správnej a Dozornej rady SPF sú zástupcovia Smeru, ktorí sa odvolávajú na príkazy tejto strany.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 707
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 234
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 341
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 159
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 007
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 580
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 482
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 305
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu