Bratislava 20. novembra (TASR) - Za prvý polrok 2007 pripadlo na 100 uzavretých manželstiev v SR 58 rozvodov. Najviac sa ľudia rozvádzali v Bratislavskom kraji (935 rozvodov), naopak najsúdržnejší sú obyvatelia Prešovského kraja (648).
Priemerná dĺžka všetkých rozvedených manželstiev bola 14,3 roka. Jednoznačne najčastejšou príčinou rozvodu u oboch pohlaví bola rozdielnosť pováh, názorov a záujmov. Medzi ďalšie najfrekventovanejšie dôvody patrili nevera a alkoholizmus. "Tieto čísla znamenajú dlhodobý trend zvyšovania rozvodovosti na Slovensku. V dvoch tretinách prípadov podali návrh na rozvod ženy," povedala pre TASR Zuzana Podmanická zo Štatistického úradu SR.
Najčastejšie rozvádzanou vekovou kategóriou u mužov aj žien je rovnako 30-34 rokov, pričom priemerný vek rozvádzaného muža bol 40 a ženy 37,5 roka veku.
Psychologička Jana Porubcová sa domnieva, že ide o negatívny trend súčasnosti, keď manželia riešia problémy rozvodom. Podľa nej je dôležité, aby si obaja partneri dokázali uvedomiť, že ak vznikne problém, chyba nikdy nie je len na jednej strane. "Problémom je to, že častokrát medzi partnermi zlyháva komunikácia. Potrebný je konštruktívny dialóg medzi manželmi, ktorí vzniknutý problém rozoberú," povedala pre TASR.
Ak vznikne konflikt, podľa psychologičky majú partneri občasné tendencie zdôveriť sa s nimi priateľovi či priateľke. Odborníčka však upozorňuje, že to nemusí mať len pozitívny efekt. Sú situácie, kedy "radca" neradí s čistým úmyslom. "Môže dôjsť k situácii, keď blízky človek úmyselne poradí nevhodne. Preto ak sa zdá problém neriešiteľný, je lepšie vyhľadať odbornú pomoc," poradila Porubcová.
O najčastejšej príčine rozvodov, ktorou je rozdielnosť pováh a názorov, dodáva, že je to "najmä o komunikácii". Niekedy sú však zdrojom problémov napríklad aj rodičia jedného z partnerov. "V praxi sa psychológovia stretávajú s prípadmi, keď rodič jedného z partnerov so vzťahom nesúhlasí a kladie manželom prekážky," povedala Porubcová. Aj to môže viesť ku kumulácií manželského problému, prípadne až k rozvodu.