Vrátna dolina. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR chce na budúci rok uskutočniť so Štátnou ochranou prírody (ŠOP) SR a so zapojením verejnosti podrobné sčítanie medvedej populácie na území Slovenska.
Po konferencii Aktuálne otázky ochrany prírody v územiach NATURA 2000 o tom dnes vo Vrátnej doline informoval štátny tajomník MŽP SR Jaroslav Jaduš.
Upozornil, že existujú indície o premnožení medveďa na území Slovenska. "Jediným riešením určite nie je len regulovaný lov tohto dravca. Ak sa dokáže premnoženie, Slovenská republika urobí všetko pre to, aby mohla ponúknuť premnoženého medveďa do prírody ostatných členských štátov Európskej únie (EÚ). Som pevne presvedčený, že členské štáty, ktoré majú podstav medveďa a chýba v prírode ako prirodzený predátor, prijmú našu ponuku a s nadšením budú spolupracovať so ŠOP a s rezortom životného prostredia," skonštatoval Jaduš.
ŠOP chce podľa jej generálneho riaditeľa Jána Mizeráka spracovať projekt, na ktorom chce spolupracovať so všetkými odborníkmi a prostriedky na sčítanie medveďov čerpať zo štrukturálnych fondov. "Máme záujem urobiť dokument, na základe ktorého dokážeme kvalitným spôsobom zistiť, aký je stav v početnosti medveďa hnedého na Slovensku, aká je jeho pohlavná a veková štruktúra a zdravotný stav. Na základe týchto poznatkov potom optimalizovať zásah do tejto populácie," povedal Mizerák. Dodal, že vývoz medveďov do krajín EÚ považuje za ideálne riešenie, pretože je jednou z možností, ako ušetriť tohto živočícha pred usmrtením.
Generálny riaditeľ sekcie ochrany prírody a krajiny MŽP SR Stanislav Klaučo pripomenul, že čísla o počte medveďov sa rôznia a ich počet na Slovensku sa odhaduje od 400 do 800 kusov. "Sčítanie, aké odporučili účastníci konferencie, ešte na Slovensku nebolo. Napríklad sčítavať jedincov na základe DNA analýz z ich trusu. To znamená plošný zber medvedieho trusu s tým, že sa bude analyzovať a spätne sa z analýzy DNA zistí, ktoré kusy majú aké príbuzenské vzťahy či ako ďaleko migrujú," dodal Klaučo.