Bratislava 20. novembra (TASR) - Dotácia 45 miliónov korún, ktorú tento rok na národnostné vysielanie získal Slovenský rozhlas (SRo), bola krízovým opatrením a v budúcom roku sa s ňou neráta. Po dnešnom hlasovaní mediálneho výboru parlamentu, ktorý sa nepripojil k výzve poslankyne SMK Ágnes Biró na novú dotáciu v rovnakej výške, to pre TASR povedal štátny tajomník Ministerstva kultúry (MK) SR Ivan Sečík.
"Sme presvedčení, že národnostné vysielanie SRo patrí medzi základné úlohy rozhlasu, ktoré treba financovať zo základného zdroja príjmov, ktorým sú koncesionárske poplatky," povedal s dodatkom, že vláda by mala pomáhať skôr prijímaním systémových opatrení. Pripomenul, že príjmy rozhlasu by sa mali zvýšiť napríklad prijatím nového zákona o koncesionárskych poplatkoch, prípadne prostredníctvom zmluvy medzi štátom a verejnoprávnymi médiami o zabezpečení programov vo verejnom záujme. "Tak isto za také považujeme aj opatrenia na optimalizáciu infraštruktúry verejnoprávnych médií, ktoré tak isto pripravujeme," povedal.
Slovenský rozhlas si podľa Sečíka urobil z národnostného vysielania rukojemníka, keďže ho koncentroval na stredné vlny, ktoré sú pre národnostné vysielanie objektívne nevýhodné. Vzhľadom na zastarané ustanovenie zákona o poskytnutí stredných vĺn štátu v prípade krízových situácií však SRo týmto krokom zvýšil tlak na poskytnutie štátnej dotácie. "Nikdy doteraz žiadna vláda špeciálne na vysielanie stredných vĺn nevyčlenila ani korunu a nie je na to ani dôvod. Preto v novom zákone o úhradách za služby verejnosti poskytované STV a SRo navrhujeme túto časť zákona vypustiť," uzavrel Sečík.
Poslankyňa SMK Ágnes Biró súhlasí s názorom, že sa rozhlas zaštítil národnostným vysielaním v snahe získať dotáciu. Rušenie národnostného vysielania na stredných vlnách však považuje za kontraproduktívne. "Strata alebo opustenie stredných vĺn by bolo veľkou škodou pre Slovenskú republiku," uviedla s dodatkom, že o vysielanie na týchto vlnách je záujem aj z iných krajín. Navyše sa práve stredné vlny podľa Biró dajú digitalizovať ako prvé. "Na prechodné obdobie by sme garanciu vlády, že sa nebude meniť status quo pre menšiny, mohli garantovať aj týmito finančnými prostriedkami," komentovala svoj návrh na novú dotáciu pre SRo.
Ľudia si podľa nej už na strednovlnné frekvencie zvykli a navyše, nové frekvencie pre národnostné vysielanie SRo nemá k dispozícii. Ak by rozhlas nedostal dotáciu a zrušil národnostné vysielanie na stredných vlnách, musel by kvôli nemu obmedziť iné vysielanie v pásme FM, čo by podľa Biró vyvolávalo u občanov slovenskej i menšinových národností nespokojnosť.