Bratislava 20. novembra (TASR) - Veľké množstvo rómskych žiakov aj vo veku desať, jedenásť, dvanásť rokov nie je na Slovensku vôbec zaškolených a systému tieto deti nechýbajú. Zistil to vo svojom terénnom prieskume na tému segregácia rómskych žiakov Inštitút rómskej verejnej politiky (IRVP).
"Vinníkov tohto alarmujúceho stavu hľadám na obidvoch stranách. Na jednej je rodič, ktorý si svoju povinnosť nesplnil, ale zároveň sa pýtam, kde sú štátne inštitúcie, ktorým žiak, ktorý má byť dávno zaškolený, vôbec nechýba," povedal pre TASR predseda IRVP Štefan Šarkozy.
"Povinnosť prihlásiť školopovinné dieťa do školy a dbať o to, aby dochádzalo do školy pravidelne a včas, má zákonný zástupca dieťaťa. Vyplýva to zo zákona o sústave základných a stredných škôl," povedala pre TASR hovorkyňa Ministerstva školstva SR Viera Trpišová. Podľa zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve zodpovedá za sledovanie zanedbávania starostlivosti o povinnú školskú dochádzku žiaka príslušná obec.
IRVP podľa Šarkozyho dlho upozorňuje aj na to, že normatívy a reformné zmeny, ktoré nastali po roku 2004 priniesli aj množstvo negatív. "Napríklad v špeciálnych školách je zavedené prospechové štipendium. Veľa rómskych rodičov preto vo vidine získania peňazí presúva svoje deti do týchto škôl, kde vôbec nepatria," tvrdí Šarkozy. Z tohto stavu podľa neho ťažia aj zriaďovatelia týchto škôl, čo je nezákonné. Tí kvôli tomu nerobia objektívne psychologické testy a berú týchto žiakov do svojej školy len preto, aby si zvýšili normatív na celú školu.
"Dotáciu na motivačný príspevok možno poskytovať pre dieťa na podporu predchádzania jeho sociálneho vylúčenia. Žiadateľom môže byť zriaďovateľ školy, obec, občianske združenie, ktorého členmi sú rodičia alebo iní zástupcovia detí," poznamenala Trpišová.
Rada mimovládnych organizácii rómskych komunít (RMORK) sa domnieva, že rodičia dobrovoľne zapisujú svoje deti do špeciálnych škôl z dôvodu poznania prostredia školy a pedagógov. RMORK tu vidí priestor pre mimovládne organizácie vo vzťahu k zvyšovaniu informovanosti rodičov a dopadu úrovne vzdelania na životné podmienky dieťaťa, rodiny a society.
Špeciálne školy, bývalé osobitné školy, na Slovensku neprešli podľa predsedu IRVP potrebnou transformáciou, len sa zmenil ich názov. Tieto školy podľa neho často nereflektujú účel, pre ktorý boli zriadené. "Pri veľkých rómskych osadách vznikne vždy celá špeciálna škola alebo aspoň špeciálne triedy. Neviem posúdiť nakoľko sú relevantné všetky psychologické testy, či reflektujú špecifiká rómskych žiakov, či sú tam tie deti právom umiestňované," uvažuje Šarkozy.
Podľa neho je veľmi veľa prípadov, kedy sú rómske deti neoprávnene presúvané do špeciálnych škôl, kde strácajú možnosť lepšieho uplatnenia sa v živote. "My na to dlhodobo upozorňujeme, že situácia ohľadom diskriminácie a segregácie rómskych detí je kritická, nemení sa, dokonca sa ešte zhoršuje a je najvyšší čas s tým začať niečo robiť," zhrnul Šarkozy.
zn ed